Dziś w Wielkopolsce rozpoczynają się obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska – z tej okazji budynek Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zostanie zasłonięty gigantyczną grafiką inspirowaną renesansowym obrazem. Jutro natomiast zagra orkiestra recyklingowa.

Święto, objęte patronatem Ministra Środowiska, ma przybliżyć społeczeństwu sprawy związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną. W programie obchodów 5 i 6 czerwca br., zaplanowano m.in. wernisaż "Humanizacja przestrzeni życia miasta", którego celem jest ukazanie możliwości adaptacji środowiska miejskiego do funkcjonalnego i naturalnego miejsca zamieszkania. Odbędzie się również konferencja "Klimat i środowisko" poświęcona zagadnieniom związanym ze zmianami klimatu, oceną ich skutków w skali lokalnej i globalnej, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w Wielkopolsce, gospodarką wodną, a także z funkcjonowaniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska Poznań-Krzesiny. Do udziału w konferencji zaproszony został noblista, profesor nauk o ziemi, Zbigniew Kundzewicz, który wystąpi z prezentacją  pt. "Globalne zmiany klimatu".

W urzędzie wojewódzkim będzie można odwiedzić wystawę poświeconą wrakom "Wraki – moja pasja". Znajdą się na niej podwodne fotografie, mające na celu podkreślenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko.

Jedną z licznych, zaplanowanych w czasie obchodów, atrakcji będzie z pewnością koncert recyklingowy, podczas którego zostanie podjęta próba bicia rekordu Guinessa kategorii: Największa Orkiestra Recyklingowa, grającą na instrumentach z odpadów przeznaczonych do recyklingu. To eko-widowisko muzyczne odbędzie się na wysypisku śmieci (6.06.2008r.; Składowisko Odpadów Poznania, w Suchym Lesie, ul. Meteorytowa 1). Aby być uczestnikiem tego wielkiego wydarzenia wystarczy wejść na stronę www.bicierekordu.pl i zapisać się na dwudniowe darmowe warsztaty perkusyjne, podczas których zostanie utworzony ogromny ok. 400. osobowy zespół. Po biciu rekordu odbędą się koncerty  Republiki Czadu i Ictus Sound System.

Mieszkańcy Poznania będą mogli otrzymać torby ekologiczne, wziąć udział m.in. w przemarszu ulicami miasta czy festynie edukacyjnym "Dzień ze środowiskiem dla małych i dużych". Z okazji święta w największych miastach Wielkopolski – Poznaniu, Lesznie, Kaliszu, Koninie i Pile – organizowana jest już od 2 czerwca, zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektronicznego (potrwa do 6 czerwca).

Dodatkowo na budynku urzędu wojewódzkiego zostanie powieszona grafika o wielkości ok. 920 m kw., inspirowana obrazem „Wenus i Mars” Sandro Botticelliego – nie będzie ona przedstawiać jednak renesansowej harmonii, ale codzienne problemy związane z ochroną środowiska. Banner, obok logo tegorocznych obchodów, będzie głównym znakiem wizualnym światowych dni. Autorką grafiki jest Ewa Łowżył.

Szczegółowe informacje nt. imprez towarzyszących znajdują się na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu: http://www.poznan.uw.gov.pl/web/guest/sdos

Światowy Dzień Środowiska obchodzony jest w ponad 100 krajach. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji w Sztokholmie, która odbyła się 5 czerwca 1972 roku. W Polsce obchodzony będzie po raz 18.

Patronem medialnym imprezy w Pozaniu jest "Przegląd Komunalny".

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj