W drugi weekend grudnia w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Przetworów. Międzynarodowa grupa artystów przez dwa dni będzie przerabiać stare meble, odzież, odpady na dzieła sztuki użytkowej. Publiczność przyjrzy się ich działaniom, a następnie będzie mogła kupić stworzone przedmioty.

Tak jak w poprzednich latach najlepsze pomysły zyskają miano PRZETWORÓW ROKU w dwóch kategoriach – przetworzonych samodzielnie podczas imprezy oraz przetworzonych samodzielnie wcześniej.

Na potrzeby imprezy, trwa zbiórka starych mebli, tkanin, szarych wełnianych swetrów, zabawek, retro AGD i sprzętu sportowego, ceramiki, szkła, kabli, lamp, ram do obrazów, starych, niepotrzebnych książek, płyt winylowych, tekturowych rurek, formatek, kawałków pleksi, gąbek oraz wszystkiego, co zabiera miejsce w domu, w piwnicy, na strychu, a także odpadów poprodukcyjnych z różnych materiałów. W sobotę i w niedzielę (4-5 grudnia) w godz. 12-15 organizatorzy będą czekać na ofiarnych warszawiaków w Soho Factory (ul. Mińska 25) (w razie problemów z transportem, organizatorzy proszą o kontakt z Katarzyną Gawkowską: 603 748 852 przetwory05@gmail.com).

Podczas PRZETWORÓW 5 ERP Polska zbierać będzie odpady elektryczne i elektroniczne oraz zużyte baterie. Każdy przyniesiony odpad lub 10 sztuk zużytych baterii zostaną nagrodzone słoikiem pysznych przetworów owocowo-warzywnych o smaku sprzed lat. Smakowitości te zostały wyprodukowane przez Fundację "Domy Wspólnoty Chleb Życia". ERP Polska zaprasza również wszystkich do wspólnej edukacji przez zabawę. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Zielony Horyzont.

W trakcie PRZETWORÓW na terenie SOHO FACTORY odbędą się także warsztaty grupy ASK ME – eksperymentalne zajęcia projektowe prowadzone w ramach programu studiów magisterskich ASK (Architecture for Society of Knowledge] na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej).

Udział w 'Przetworach' to ostateczny etap pracy twórczej studentów nad trwającym 6 tygodni ćwiczeniem projektowym, którego celem jest stworzenie laboratorium prototypów podstawowych płaszczyzn architektonicznych: przegrody w budynku, zadaszenia, elewacji, posadzki. Zadanie opiera się na kształtowaniu struktur w oparciu o inspirację zaczerpniętą z szeroko rozumianej kultury ludowej. Powstałe projekty staną się przykładem przetworzenia tradycyjnych materiałów, technik wytwarzania lub ikonografii na współczesny język projektowania.

W trakcie PRZETWORÓW odbędą się także warsztaty recyklingowe dla dzieci. Sobota godz. 15.00, niedziela godz. 12.00. Koszt (1,5 godz.) to 15 zł, zapisy: przetwory@gmail.com.

Zagrają DJ-e: sobota: Dj Miściak (Soul Service), niedziela: Grajek Krawiec

ZAGRANICZNI GOŚCIE wygłoszą specjalne wykłady na temat swoich koncepcji łączenia recyclingu z designem.
Plan wykładów:

SOBOTA 11.12
14.00 – Mantas Lesauskas – New thoughts about nostalgia concept in recycle design.
15:30 – Antonio Scarponi – Triangular Design Manifesto.
17:00 – Anthony Lebossé – 5.5 Designers Reasonable consumption by 5.5 designers
18:30 – El Ultimo GRITO – Projekty EUG Studio

NIEDZIELA 12.12
12:00 – Tom Price – Interest in chance and process-driven design.
13:15 – Basurama – Play for free
15:00 – Refunc – World without a manual

Wstęp na PRZETWORY: 5 zł.
www.przetworydesign.com

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj