Święto Wisły

Święto Wisły
27.04.2009, o godz. 13:03
czas czytania: około 2 minut
0

Toruń zamierza przystąpić do ogólnopolskiego edukacyjnego projektu ekologicznego mającego na celu promocję Wisły jako unikatowego obiektu przyrody objętego programem NATURA 2000. Przedsięwzięcie ma mieć przechodni charakter, co oznacza, że realizowane będzie kolejno w miastach leżących wzdłuż nurtu Wisły.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak dotąd, oprócz Torunia i Warszawy, która jest liderem i pomysłodawcą projektu, chęć udziału zgłosił Gdańsk i Sandomierz. Niewykluczone, że dołączy do nich Kraków oraz ościenne gminy.

Projekt pn. Ogólnopolski Festiwal Promocji Walorów Przyrodniczych i Użytkowych rzeki Wisły "Święto Wisły" jest przygotowywany w ramach tegorocznego naboru wniosków do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W założeniu jest trzyletni. Koszt całego przedsięwzięcia to 2,5 mln zł dla wszystkich uczestników, z czego 400 tys. zł przypada na Toruń. Ponieważ inwestycja ma być dofinansowana z unijnych środków, miasto może odzyskać do 85 procent tej kwoty.

Celem projektu "Święto Wisły" jest propagowanie zrównoważonego użytkowania Wisły, promocja jej walorów przyrodniczych, edukacja w zakresie ochrony przyrody i utrzymania czystości rzeki oraz promowanie dziedzictwa kulturowego nadwiślańskich miast i gmin oraz lokalnych tradycji i współczesnych praktyk sprzyjających budowaniu trwałego związku mieszkańców z rzeką. Planuje się organizację dwóch edycji festiwalu – w 2010 i 2011 roku.

"Święto Wisły" ma mieć przechodni charakter. Festiwal będzie inicjowany spływem rzecznym, tzw. Flisem, kolejno w miastach wzdłuż nurtu królowej polskich rzek. Spływ będzie się rozpoczynał od ostatniej soboty maja na ujściu Przemszy, tj. na "0" km Wisły, a kończył 24 czerwca – na połączonym finale tradycji rzecznych i morskich – czyli Dniach Morza i Świętojankach w Gdańsku.

– W każdym z miast partnerskich projektu, w kolejne weekendy spływu, będą odbywały się uroczystości "Święta Wisły", m.in. pikniki rodzinne nad brzegami rzeki, wystawy, wycieczki statkiem, pokazy i zawody sportowe na wodzie, koncerty, konkursy i inne lokalne atrakcje – wylicza Jolanta Swinarska z Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. – Miasta wiodące, które są stolicami regionów, będą mogły zaprosić do współpracy mniejsze gminy w celu promowania walorów i lokalnych tradycji gmin nadwiślańskich.

W ramach festiwalu ma też zostać zorganizowany bieg w sztafecie maratońskiej wzdłuż brzegów Wisły oraz rajd rowerowy jadący peletonem wzdłuż Wiślanej Trasy Rowerowej.

źródło: torun.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024