Reklama

ad1a FARMTRAC [18.06-02.07.25]

Świętokrzyskie. Dąb Bartek zabezpieczony po złamaniu konara

Świętokrzyskie. Dąb Bartek zabezpieczony po złamaniu konara
ZM/PAP
05.06.2025, o godz. 9:24
czas czytania: około 2 minut
0

Leśnicy dbają o jedno z najstarszych drzew w Polsce. Po uszkodzeniu konara w wyniku nawałnicy, dąb Bartek został tymczasowo zabezpieczony. Wkrótce ruszą kolejne prace pielęgnacyjne sfinansowane z Funduszu Leśnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Dąb Bartek, pomnik przyrody rosnący w Zagnańsku w powiecie kieleckim, został uszkodzony we wtorek podczas silnego wiatru i ulewy. Jak poinformowała Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, doszło do odłamania fragmentu jednego z podpartych konarów po południowo-wschodniej stronie drzewa.

Badania wykonane jeszcze przed incydentem wykazały, że proces brunatnej zgnilizny drewna, spowodowany przez grzyby nadrzewne – m.in. żółciaka siarkowego i chronionego ozorka dębowego – postępuje. Złamany konar był już w dużym stopniu spróchniały.

Planowane prace i środki na zabezpieczenie drzewa

Leśnicy szybko zabezpieczyli drzewo. Kolejne działania obejmą przycięcie pozostałości konara oraz demontaż uszkodzonej podpory. Prace zostaną wykonane przez specjalistyczną firmę, która już wcześniej współpracowała przy zabiegach pielęgnacyjnych przy Bartku.

Na ochronę i pielęgnację pomnika przyrody w 2025 roku przeznaczono 154 tys. zł z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych. Środki te posłużą m.in. do konserwacji istniejących podpór i odciągów zgodnie z zaleceniami naukowców z Politechniki Łódzkiej. Zaplanowano także badania wnętrza pnia oraz działania związane z kurtyzacją pobliskich drzew.

Pomnik przyrody o niezwykłej historii

Część funduszy zostanie przeznaczona na utrzymanie porządku oraz poprawę infrastruktury turystycznej wokół dębu. Zmodernizowana i utrzymana będzie również instalacja nawadniająca, która ma zapewnić drzewu odpowiednie nawodnienie w okresach suszy.

Dąb Bartek to jeden z najstarszych i najokazalszych pomników przyrody w Polsce. Ma około 700 lat, mierzy blisko 30 metrów, a obwód jego pnia na wysokości 1,30 metra to prawie 11 metrów. W 1934 roku uznany został za najokazalsze drzewo w ówczesnych granicach Polski, a od 1952 roku jest chroniony jako pomnik przyrody.

Bartek, nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej, pozostaje nie tylko przyrodniczym, ale i kulturowym symbolem regionu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025