System elektroenergetyczny Ukrainy został zsynchronizowany z systemem Europy kontynentalnej, a Ukraina wyszła z rosyjskiej sieci – przekazała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Solidarność państw UE z Ukrainą jest większa niż kiedykolwiek wcześniej – dodała.

Organizacja europejskich operatorów przesyłowych ENTSO-E poinformowała w środę, że sieci elektroenergetyczne Ukrainy i Mołdawii są od tego dnia próbnie zsynchronizowane z europejskim systemem. O pilną synchronizację Ukraina wystąpiła w pierwszych dniach rosyjskiej agresji.

“System elektroenergetyczny Ukrainy został zsynchronizowany z systemem Europy kontynentalnej, a Ukraina wyszła z rosyjskiej sieci. Wspólne wysiłki przynoszą efekty, a solidarność państw unijnych z Ukrainą jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Dziękuję PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne – PAP) za ogromną pracę” – napisała Moskwa w czwartek na Twitterze.

System elektroenergetyczny Ukrainy wspierany przez operatorów z Europy  

ENTSO-E w środę podkreśliło, że operatorzy z obszaru kontynentalnej Europy wspierają obecnie stabilność systemów Ukrainy i Mołdawii, dodając, że operacja rozpoczęła się 16 marca. Organizacja podkreśliła, że po przeprowadzeniu odpowiednich analiz, operatorzy zdecydowali się przyspieszyć cały projekt synchronizacji sieci Ukrainy i Mołdawii, prowadzony od 2017 r. Prowadzone w trybie pilnym analizy wykazały wykonalność synchronizacji pod warunkiem wprowadzenia szeregu środków bezpieczeństwa, aby zapewnić stabilne działanie systemów elektroenergetycznych.

Ekstremalnie trudne warunki

Ukrenergo i Moldelectrica działają w ekstremalnie trudnych warunkach – podkreśliło ENTSO-E. Organizacja skupia operatorów z CESA (Continental Europe Synchronous Area) – największego na świecie obszaru synchronicznej sieci elektroenergetycznej. Jej funkcjonowanie wymaga ścisłej współpracy w celu zbilansowania systemu i utrzymania częstotliwości jego pracy. CESA normalnie pokrywa obszar 24 krajów z 400 mln odbiorców.

Synchronizację poprzedziły testy

W ubiegły czwartek, rozpoczął się zaplanowany test działania systemów Ukrainy i Mołdawii w tzw. izolowanym trybie wyspowym – w sposób autonomiczny, bez korzystania z zasobów sąsiednich systemów – rosyjskiego i białoruskiego. Tzw. wyspa bursztyńska, część systemu na zachodzie Ukrainy, normalnie zsynchronizowana z CESA, została odłączona i zsynchronizowana z resztą systemu ukraińskiego. Planowany na dwa dni test, mimo warunków wojennych, przebiegł pomyślnie.

27 lutego minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko ogłosił, że ukraiński system nie powróci do działania synchronicznego z Rosją i Białorusią w ramach poradzieckiego systemu IPS/UPS, jednocześnie Ukrenergo skierowało do ENTSO-E wniosek o pilną synchronizację. Dzień później podobny wniosek skierował mołdawski operator.

Według ostatnich informacji Ukrenergo, ukraiński system elektroenergetyczny, mimo trzech tygodni działań wojennych pracuje stabilnie, a częstotliwość jest utrzymywana.

 

Czytaj więcej

Skomentuj