Klub Koalicja Polska-PSL złożył w Sejmie trzy projekty ustaw tworzące pakiet Zdrowa Zielona Polska. Zakładają one utworzenie systemu butelkomatów, zobowiązują producentów do umieszczenia na opakowaniu znaku wskazującego odpowiedni kosz na odpady.

– Składamy ważny pakiet ustaw – Zdrowa Zielona Polska. Zdrowa Zielona Polska dla nas, którzy dziś w niej żyjemy, a przede wszystkim dla przyszłych pokoleń – podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał pakiet składa się z trzech projektów ustaw. Zakładają one utworzenie systemu butelkomatów, zobowiązują producentów do umieszczenia na opakowaniu znaku wskazującego odpowiedni kosz na odpady i mają eliminować plastikowe torby dostępne w sklepach.

– Zdrowa Zielona Polska to szansa na lepsze środowisko, na lepszą jakość życia, na zdrowie dla pokoleń dzisiaj żyjących i następnych – podkreślił lider PSL.

Posłanka Urszula Pasławska zaznaczyła, że nikt do tej pory nie przedstawił „tak precyzyjnych i konkretnych propozycji, które mają już rangę projektu ustawowego złożonego w Sejmie”. – Jeśli tego nie zrobimy to utoniemy jako Polska w śmieciach – stwierdziła Pasławska. Jak zauważyła, każdy z nas produkuje coraz więcej odpadów.

Zwracała uwagę, że jako społeczeństwo nie poradziliśmy sobie też z sortowaniem śmieci. – Tylko 15 proc. z nas robi to prawidłowo – wskazała posłanka PSL.

Jak zauważył poseł Andrzej Grzyb, koszty odpadów są coraz wyższe. – Wiemy to wszyscy płacąc coraz więcej za ich wywóz w gospodarstwach domowych – powiedział. – Ułatwienia w segregacji, ograniczenie plastiku czy recyklomaty to oszczędność i wyraz dbania o środowisko – podkreślił.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Szkoda, że nikt nie mówi o tym głośno, że produkujemy więcej odpadów, dlatego że wszystko jest pakowane po 5 razy w folie, kartonik, papierek, złotko itd. Kiedyś tego nie było! Teraz kosz na odpady plastikowe zapełnia się 5x szybciej niż na zmieszane/bio. Gdzie podziały się szklane buteki? Gdzie podziało się pakowanie w papier, ale ten zwykły a nie woskowany/podgumowany czy inaczej splastikowany? Teraz producent i duże sklepy tylko patrzą jak łatwiej transportować (ciężar, więc plastik a nie szkło), jak zabezpieczać (milion ostrechowanych kartonów – minimalizowanie strat). Tam nikt nie patrzy na środowisko, a te akcje dużych sklepów to tylko mydlenie oczu i wyciąganie kasy!

Skomentuj