Władze Łodzi zamierzają ułatwić łodzianom podróżowanie rowerem. Jeszcze w tym roku zwiększy się sieć ścieżek rowerowych, głównie poprzez dostosowanie istniejącej infrastruktury, a dodatkowo poprzez ogłoszenie przetargu może zostać wdrożony tzw. system rowerów miejskich.

– Decyzja o tym, czy wykorzystamy ten system zależy przede wszystkim od kosztów i użyteczności. Jeżeli chcemy być stolicą kultury, poprawiać jakość życia, to zachęcanie łodzianek i łodzian, by używali rowerów do podróżowania po mieście jest jednym z elementów tego programu – powiedział wiceprezydent Jarosław Wojcieszek.

OYbike (On Your bike) to samoobsługowy, zautomatyzowany system wypożyczania rowerów aktywowany za pomocą telefonu komórkowego. Stacje OYbike zawierają specjalnie zaprojektowane elektroniczne zamki oraz stojaki, do których są przyczepiane rowery. Stacja posiada urządzenie z wbudowaną klawiaturą i ekranem. Wypożyczenie i zwrot roweru trwa łącznie około minuty i jest to czynność bardzo prosta. Po wybraniu roweru, który chcemy wynająć dzwonimy do centrum OYbike, skąd otrzymujemy kod potrzebny do odpięcia roweru. Podobnie postępujemy oddając rower. Rowery wykorzystywane w tym systemie są nietypowe, nie posiadają łańcucha.

Ofertę złożyła już jedna z niemieckich firm, zaś dwie kolejne mają zaprezentować swoje propozycje.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj