Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Szanse i zagrożenia Pakietu Klimatycznego

Szanse i zagrożenia Pakietu Klimatycznego
30.09.2008, o godz. 10:53
czas czytania: około 4 minut
0

Innowacje, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, większe środki na badania i rozwój, modernizacja przemysłu energetycznego i sieci przesyłowych, współpraca międzyresortowa – to kluczowe hasła zorganizowanej przez Koalicję Klimatyczną pod koniec września konferencji „Pakiet Klimatyczny UE. Szansa dla innowacji czy zagrożenie dla gospodarki“.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Koalicja zaprosiła do dyskusji na temat Pakietu Klimatycznego UE i polskiej energetyki przedstawicieli różnych środowisk. Swoją ocenę sytuacji przedstawili: Piotr Serafin (podsekretarz stanu UKIE), Bolesław Jankowski (EnergSys), Sławomir Pasierb (Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii), Andrzej Werkowski (Forum CO2), Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju). Zaprezentowane zostały również przykłady polskich pro-ekologicznych inwestycji.

Podczas dyskusji zderzyły się rożne opinie na temat wpływu pakietu na gospodarkę Polski oraz na poziom życia w naszym kraju. W opinii Ministra Serafina, podzielanej przez większość prelegentów, Pakiet może być zarówno szansą jak i zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Co przeważy, będzie zależało od sposobu dochodzenia do celu.

Co zrobić, żeby wykorzystać szanse i zminimalizować zagrożenia przy wprowadzaniu Pakietu Klimatycznego?

Prelegenci uważają, że niezbędnym warunkiem jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce, przemyśle energetycznym, w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz w indywidualnych gospodarstwach domowych.

„Musimy ograniczać emisje, zwiększać efektywność, promować i wprowadzać energetykę odnawialną, dokonać stopniowej restytucji mocy poprzez inwestycje odtworzeniowe, modernizować sieci przesyłowe, tworzyć nowe połączenia elektroenergetyczne z krajami sąsiadującymi z Polską, poprawiać jakość usług energetycznych, doprowadzić do wzrostu kultury użytkowania energii” – twierdzi Andrzej Kassenberg.

Modernizacja sieci energetycznych jest niezbędna, żeby wszystkie polskie gospodarstwa domowe mogły korzystać z energooszczędnych żarówek. W wielu miejscach, poza dużymi ośrodkami miejskimi, dostępne jest zbyt niskie napięcie, żeby można było zastosować ten najprostszy sposób oszczędzania energii.

Warto wprowadzić regulacje prawne, niedopuszczające na polski rynek sprzętów, które w trybie stand-by zużywają zbyt dużo energii. Okazuje się, że moglibyśmy wyłączyć jedną elektrownię o mocy 650MW, gdybyśmy wyłączyli światełka działające w trybie stand-by.

Niezbędne są również ramy prawne, długoterminowe strategie polityczne i akty prawne zobowiązujące do skupu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Wsparcie powinny stanowić programy narodowe, zapewniające środki na sfinansowanie nowych instalacji np. preferencyjne kredyty, ulgi podatkowe.

Według przedstawiciela Instytutu na rzecz Ekorozwoju dotychczas popełnialiśmy błąd dostrzegając jedynie ryzyko wzrostu cen energii zamiast możliwości rozwoju gospodarczego. – Pakiet powinien służyć wykorzystaniu szans, zamiast przesuwania rozwiązań problemów w czasie” – mówi Kassenberg. – Jest szansą na zbudowanie pro-klimatycznej i innowacyjnej gospodarki. Kompleksowe podejście do jego wdrażania ograniczy jego trudne strony. Niektóre instrumenty, takie jak białe certyfikaty, mamy już gotowe. Wystarczy wprowadzić je w życie. Cały czas zużywamy za dużo energii na jedną jednostkę wytwarzanego PKB. Jesteśmy od 2 do 3 razy mniej efektywni energetycznie od średniej dla UE”.

Wzrost cen energii ma zachęcić instytucje przemysłowe do poszukiwania energooszczędnych rozwiązań. Za przykład w tym obszarze może posłużyć firma Philips Lighting, która wprowadziła już do sprzedaży oświetlenie typu LED, zużywające kilkadziesiąt razy mniej energii od tradycyjnego. Być może w ciągu kilku lat zaczniemy zastępować kilkusetwatowe żarówki ich 7-watowymi odpowiednikami.

Grupa TUP SA również doceniła wartość proekologicznych inwestycji projektując eko-miasteczko w Siewierzu, z własnym zasilaniem energetycznym, z budynkami efektywnymi energetycznie i specjalnie zaprojektowanym systemem odzyskiwania wody do celów publicznych. Z pewnością zorientowany na zyski inwestor zakłada, że zastosowanie ekologicznych rozwiązań będzie opłacalne finansowo. TUP SA uważa, że te nowatorskie obecnie rozwiązania wkrótce staną się standardem w architekturze i budownictwie.

Firma Wamtechnik, która wykonała największą w Polsce instalację fotowoltaiczną na budynkach Politechniki Warszawskiej, prezentując źródła finansowania instalacji podpowiada skąd można czerpać środki na podobne inwestycje. Baterie słoneczne Politechniki zostały sfinansowane przez: Ekofundusz 53%, Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy 11%, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 13%, PW 9%, Komisja Europejska 14%.

„Pakiet to dla Polski nie strata, tylko zysk” – twierdzi Kassenberg – „tylko ten zysk jest liczony szeroko. Nie można go wyliczać  wyłącznie przez pryzmat jednej branży i ponoszonej przez klienta ceny energii. Pamiętajmy, że pieniądze z aukcji CO2 i tak trafiają do naszego budżetu i powinniśmy mądrze je rozdysponować. Przeznaczając fundusze na ocieplenia domów, mieszkań,  innowacyjne rozwiązania technologiczne, modernizację sieci przesyłowych możemy spowodować spadek zużycia energii, przez co wzrost jej ceny nie będzie tak silnie odczuwalny dla końcowego konsumenta”.

źródło: InE


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024