PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Szanuję - segreguję. Eksperyment dla rodzin w Gdańsku

Szanuję - segreguję. Eksperyment dla rodzin w Gdańsku
sm
22.03.2019, o godz. 10:30
czas czytania: około 3 minut
0

Pięć rodzin z Gdańska weźmie udział w eksperymencie odpadowym. Swoją wiedzą na temat segregowania odpadów podzielą się potem z innymi mieszkańcami. Podstawowym celem eksperymentu jest ustalenie, czy przez 21 dni można zmienić złe nawyki na takie, które nie będą szkodzić środowisku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku poszukuje pięciu rodzin, które wezmą udział w eksperymencie o nazwie “Szanuję – segreguję”.

Pracownicy ZUT skontrolują ilość odpadów

Uczestnicy eksperymentu będą raz w tygodniu odwiedzani przez pracowników ZUT. Będą oni dokonywać pomiaru wygenerowanej ilości odpadów z pięciu frakcji. Gospodarstwa domowe będą korzystały z wydzielonych pojemników na odpady, oznakowanych logo projektu i zamykanych na klucz podczas całego eksperymentu.

W kolejnym etapie ZUT wyposaży rodziny w sprzęt domowy ułatwiający segregację odpadów i przeprowadzi siedem warsztatów i spotkań edukacyjnych uczących m.in. właściwego segregowania odpadów z SuperSorterem, pokazujących możliwości kompostowania odpadów biodegradowalnych, uczących świadomego doboru i unikania nadmiernej ilości plastikowych opakowań, a także pokazujące jak unikać marnowania żywności i prowadzenia kuchni “zerowaste”.

Ostatnim etapem projektu będzie ponowny pomiar ilości odpadów wyprodukowanych w poszczególnych gospodarstwach domowych.

– Nasz projekt opiera się przede wszystkim na zebraniu informacji zwrotnej od mieszkańców na temat barier praktycznych i socjologicznych utrudniających prawidłowe segregowanie odpadów na co dzień. To bezcenna wiedza. Wierzymy, że dzięki naszej pomocy udział w tym projekcie wywoła pozytywne emocje, które zainspirują uczestników do trwałych zmian. Biorąc pod uwagę, jak wielu partnerów zgodziło się wesprzeć nasza akcję, nie jesteśmy osamotnieni w tym założeniu – podsumowuje Michał Dzioba, prezes ZU.

Wycieczka za uczestnictwo

Na rodziny biorące udział w projekcie czeka nagroda, którą będzie weekend w hotelu na Kaszubach. Wyposażenie, które rodziny dostaną na początku programu edukacyjnego, także pozostanie w ich gospodarstwach.

Eksperyment poprzedziły badania ankietowe przeprowadzone przez Pomorski Instytut Naukowy. Stanowiły one punkt wyjścia dla przeprowadzenia dalszych części eksperymentu. Pytanie o obszar segregowania odpadów przyniosło informację, że ponad 82 proc. badanych uważa, że każde gospodarstwo domowe powinno segregować śmieci. Taki sam procent ankietowanych wskazało, że segregując odpady, ma się realny wpływ na ochronę środowiska.

Ponad 70 proc. respondentów zadeklarowało, że wiedzą, który odpad do którego pojemnika powinien trafić, ale po bardziej szczegółowym badaniu nawyków okazało się, że wiedza o tym jakie opakowanie produktu jest przyjazne dla środowiska, a jakie – nie, wymaga uzupełnienia i poszerzenia.

W ubiegłych latach w Gdańsku przeprowadzono inny ciekawy eksperyment socjologiczny dotyczący obecności substancji chemicznych w naszym życiu. W ramach projektu “Miasto na detoksie” kila rodzin próbowało żyć bez środków chemicznych ze sklepów, produkowało i używało kosmetyki domowej roboty. Każdego miesiąca uczestnicy musieli wykonać inne zadanie np. na początku wymienili agresywne środki czystości w łazience i kuchni na bardziej ekologiczne wskazane przez ekspertów albo zrobione samodzielnie, w kolejnym miesiącu pozbywali się sklepowych kosmetyków: szamponów, żelów do kąpieli, peelingów do ciała itp. i zamieniali je na ekologiczne. Wszystkie swoje sukcesy i porażki uczestnicy opisywali w specjalnym dzienniczku.

Chodziło o stworzenie szerokiego pola obserwacji, po to, by dowiedzieć się jak najwięcej o otaczających nas substancjach niebezpiecznych znajdujących się w przedmiotach i produktach codziennego użytku. Z badań przeprowadzonych przed projektem wynikło, że w moczu wszystkich rodzin biorących udział w półrocznym projekcie  są substancje szkodliwe, a u jednej z rodzin poziom był szczególnie wysoki.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024