1 / 3

W Szczecinie akcja, podczas której mieszkańcy będą mieli możliwość odebrania sadzonki pięknych, blisko dwumetrowych jabłoni. Muszą tylko do jednego z trzech Ekoportów dostarczyć przedmioty, którym można nadać drugie życie.

Łącznie w Ekoportach do rozdania będzie ponad 900 dwumetrowych sadzonek w trzech odmianach. By je odebrać trzeba spełnić jeden warunek: zadaniem każdego uczestnika akcji będzie dostarczenie do jednego z trzech Ekoportów przedmiotu, któremu można nadać drugie życie lub przekazać komuś innemu. Mogą być to: porcelana, szkło, zabawki, książki, płyty, sprzęt AGD, meble i wszystko to, co nadaje się do dalszego użytku. Po przekazaniu przedmiotu pracownikowi, będzie można odebrać sadzonkę. Wydarzenie potrwa aż do wyczerpania zapasów, a przedmioty będzie można przynosić w godzinach 10-19. Jednej osobie przysługiwać będzie jedna sadzonka jabłoni – niezależnie od ilości przyniesionych przedmiotów.

Organizatorami wydarzenia „Szczecin idzie w zielone” są Urząd Miasta Szczecin oraz Zakład Usług Komunalnych. Głównym Partnerem wydarzenia został Ecogenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.

Gdzie trafią przedmioty?

Zebrane przedmioty trafią do charytatywnej Galerii Szpargałek prowadzonej przez Zakład Usług Komunalnych. Galeria zajmuje się pomocą potrzebującym organizacjom, m.in. hospicjom, stowarzyszeniom, schronisku dla bezdomnych osób itd. „Szpargałki” można będzie pozyskać w momencie otwarcia Galerii w zamian za wpłacenie symbolicznej sumy na konto organizacji i pokazanie dowodu wpłaty pracownikowi.

Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie prowadzi Galerię Szpargałek od ponad dwóch lat. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Przez ten czas udało się wspomóc organizacje kwotą ponad 140 tys. zł!

Akcja „Szczecin idzie w zielone” skierowana jest do wszystkich mieszkańców miasta. Sadzonki będzie można wykorzystać w dowolnych sposób: posadzić w przydomowym ogrodzie, na działce czy każdym innym terenie po uzyskaniu zgody administratora. Dzięki niej w przestrzeni osiedli mieszkaniowych znajdzie się z pewnością jeszcze więcej pięknej zieleni.

Uroczyste podsumowanie

Finał akcji odbędzie się 20 września, o godzinie 13.00 w Parku Andersa w Szczecinie. Okazją do spotkania będzie wspólne posadzenie przez prezydenta miasta oraz organizatorów wydarzenia, a także przedstawiciela głównego partnera pamiątkowego drzewa. Będzie to robinia akacjowa o obwodzie pnia 35 cm.

Po rozdaniu wszystkich ponad 1,5-metrowych sadzonek odebranych będzie 900 użytecznych przedmiotów. To, co przekazali mieszkańcy, będzie można obejrzeć 25 września na terenie Ekoportu przy ul. Taczaka. Zorganizowana zostanie wystawa wszystkich pozyskanych „Szpargałków”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj