Szczecin rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie nowej gospodarki odpadami. W tym celu rusza specjalna strona internetowa, na której można opowiedzieć się za jedną z trzech metod naliczania opłat za wywóz śmieci, skorzystać z kalkulatora opłat i zapoznać się z projektami uchwał.

Konsultacje w tej sprawie potrwają do 18 października br. Następnie odbędzie się specjalna sesja rady miasta poświęcona tylko temu tematowi.

W ubiegłym roku Sejm przyjął ustawę, która zobowiązuje gminy odbierania obowiązku i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zmienia się również sposób naliczania opłat. Wg nowych zasad nie będziemy płacić za wywóz odpadów firmie wywozowej, ale bezpośrednio gminie, która w drodze uchwały określi stawki. Nowe zasady ruszą 1 lipca 2013 roku.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Szczecin, tak jak i inne gminy musi wypracować system naliczania opłat za wywóz śmieci, w oparciu o jedną z kilku możliwości, które wskazuje ustawa. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące nowych zasad są na stronach: www.odpady2013.egos.pl oraz www.egos.pl

Przed podjęciem decyzji o wyborze metody naliczania opłat prezydent Szczecina zwraca się do mieszkańców z prośbą o włączenie się do dyskusji na ten temat. W związku z tym na stronie internetowej www.konsultuj.szczecin.pl znalazły się trzy wersje projektu uchwały dotyczącego obliczania stawki za wywóz śmieci: od metrów kwadratowych mieszkania, od zużycia wody i od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Na stronie znajdują się również kalkulatory opłat, dzięki którym policzymy, ile zapłacimy za śmieci przy danej metodzie. Każdy z mieszkańców może również opowiedzieć się za konkretną metodą i oddać na nią swój głos.

źródło: szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj