Szkło, papier, tworzywa sztuczne, „gabaryty” oraz odpady zielone stanowiły ponad 21 proc. masy wszystkich odpadów zebranych w Szczecinie w lipcu. To najlepszy wynik od wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej.

Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi działa w kraju od 1 lipca 2013 r., wejścia w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Szczecin od początku, miesiąc po miesiącu, odnotowuje progres w zakresie ilości odbieranych odpadów, w tym segregowanych. Jak wyliczają szczecińscy urzędnicy, w lipcu tego roku firmy obsługujące w imieniu miasta nieruchomości zamieszkałe odebrały ogółem rekordową ilość odpadów komunalnych – 9345 ton. W tej masie aż 1960 ton czyli ponad 21% całości to odpady odebrane selektywnie, odpowiednio: ze szkła, tworzyw sztucznych, papieru – 989 ton, odpady wielkogabarytowe – 305 ton, odpady zielone – 665 ton.

Dla porównania ponad 2 lata temu, w lipcu 2013 r. odebrano ogółem 8.526 ton czyli mniej aż o 818 ton a te zgromadzone selektywnie stanowiły zaledwie 7% (tylko 600 ton).

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Brawo, choc jeszcze wiele do zrobienia.
    Coraz bardziej potwierdza sie, ze Szczecinka spalarnia jest wielką pomyłką – będzie miała problem z zapewnieniem wkładu. A przecież można było zaplanować to inaczej: wykorzystać istniejącą infrastrukturę spalarniową dla wszystkich nie poddających się recyklingowi śmieci, wysyłając je 40km do spalarni w Schwedt, któa błaga o odpady.
    z pozdrowieniami,
    Piotr

  2. Brawo dla Szczecina za ten wynik i mam nadzieję że jeszcze się poprawi w przyszłości. Im bardziej świadome społeczeństwo – tym mniej odpadów do spalenia. Szkoda że przy obliczeniach dot mocy przerobowych spalarni brano pod uwagę cały 12 03 01.

Skomentuj