Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Szczyt klimatyczny w Baku. Kontrowersje wokół wyboru miejsca

Szczyt klimatyczny w Baku. Kontrowersje wokół wyboru miejsca
Bartłomiej Leśniewski
09.05.2024, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

Konferencja klimatyczna ONZ COP 29 odbędzie się w listopadzie br. w Azerbejdżanie. To dla tego kraju ważne dyplomatyczne zwycięstwo, ale tak duże wydarzenie międzynarodowe wiąże się też z licznymi pułapkami i potrzebą zwiększonej kontroli - ocenił portal Politico.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

“Konferencja COP to ważny krok na arenie globalnej dla kraju, którego dokonania dyplomatyczne zauważalne są głównie w (jego) regionie. To korzyści, ale też potencjalne pułapki” – podkreśliło Politico.

Lobbing paliw kopalnych

Serwis ocenił, że Baku odczuwa negatywne skutki polityki obliczonej na wzmocnienie prestiżu państwa. W tym kontekście wymieniono m.in. wyroki pozbawienia wolności dla krytyków władz, prześladowania polityczne i “bezlitosne” interesy różnych grup wpływów dotyczące wydobycia paliw kopalnych.

Jak zaznaczono, przed kilkoma dniami w USA oskarżono kongresmena Henry’ego Cuellara o przyjęcie setek tysięcy dolarów łapówek od rządu Azerbejdżanu i występowanie w charakterze “zagranicznego agenta” Baku w Waszyngtonie. Demokrata z Teksasu miał lobbować na rzecz azerbejdżańskiego koncernu energetycznego SOCAR. Polityk zaprzecza tym doniesieniom.

Eksperci zaznaczają, że sprawa kongresmena to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o zagraniczne wpływy Azerbejdżanu.

Brak wolności

Były ambasador USA w Baku Richard Kauzlarich podkreśla, że takie starania Baku podejmuje w Stanach Zjednoczonych, ale też w Europie, np. w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W styczniu br. dwóch byłych niemieckich polityków oskarżono o przyjmowanie łapówek od Azerbejdżanu.

Organizacja Freedom House ocenia Azerbejdżan jako jeden z najmniej wolnych krajów świata. W związku z praktykami korupcyjnymi dotyczącymi przychodów z ropy i gazu wzbogacają się tam uprzywilejowane elity, a nie ogół społeczeństwa.

Ilham Alijew sprawuje urząd prezydenta od 2003 roku, gdy przejął władzę po ojcu. Wiceprezydentem kraju jest małżonka szefa państwa.

Politico przewiduje, że Baku chce wykorzystać jesienną konferencję, by promować swoje interesy gospodarcze, ponieważ dąży do przyciągnięcia do kraju większej liczby inwestycji w sektorze paliw kopalnych. Alijew podkreślał wcześniej, że zasoby gazu tego kraju to “dar od Boga”.

“Jako szef kraju bogatego w paliwa kopalne, oczywiście będę bronić prawa takich państw do kontynuowania inwestycji i produkcji” – oznajmił.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024