Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Szef agencji atomistyki odwiedzi odzyskaną z rąk Rosjan elektrownię w Czarnobylu

Szef agencji atomistyki odwiedzi odzyskaną z rąk Rosjan elektrownię w Czarnobylu
25.04.2022, o godz. 8:19
czas czytania: około 2 minut
0

Ukraina zwróciła się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o pomoc w dostawie sprzętu, którego potrzebuje do obsługi elektrowni jądrowych podczas wojny z Rosją.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Lista obejmuje urządzenia do pomiaru promieniowania, materiały ochronne, pomoc komputerową, systemy zasilania i generatory diesla – podaje PAP.

Współpraca z Ukraińcami i Rosjanami

– Będziemy koordynować wdrażanie pomocy, jaką zapewni MAEA i jej państwa członkowskie, w tym dostarczając wymagany sprzęt bezpośrednio do ukraińskich obiektów jądrowych – Rafael Grossi, zapewnia dyrektor generalny MAEA.

Podkreśla, że doszło do uzgodnienia ram – oddzielnie ze stroną ukraińską i rosyjską – dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego w Ukrainie. Przekazał, że promieniowanie wokół czarnobylskiej elektrowni “utrzymuje się na normalnym poziomie”

Wizyta w Czernobylu

Ukraina ma 15 czynnych reaktorów w czterech elektrowniach, z których siedem jest obecnie podłączonych do sieci, w tym dwa w zakładzie w Zaporożu, który jest obecnie kontrolowany przez Rosję.

Grossi powiedział, że MAEA nadal nie odbiera zdalnej transmisji danych z systemów monitorowania zainstalowanych w nieczynnej elektrowni w Czarnobylu.

W przyszłym tygodniu Rossi ma odwiedzić elektrownię w Czarnobylu, którą siły rosyjskie zajęły wkrótce po inwazji na Ukrainę, i opuściły 31 marca. Powiedział, że przekaże sprzęt do monitorowania promieniowania oraz środki ochrony osobistej.

Czołgi i poziom radiacji

Grossi ocenił, że opuszczenie Czarnobyla przez siły rosyjskie było “niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku”, a personel MAEA musi poruszać się po bezpiecznym terenie, na którym doszło do deeskalacji działań wojennych.

Grossi przekazał również, że radiacja wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu “generalnie utrzymuje się na normalnym poziomie”. Dodał, że mogło dojść do wzrostu radiacji, ale było to związane z pyłem wzniesionym przez opuszczające ten teren rosyjskie pojazdy wojskowe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024