Ukraina zwróciła się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o pomoc w dostawie sprzętu, którego potrzebuje do obsługi elektrowni jądrowych podczas wojny z Rosją.

– Lista obejmuje urządzenia do pomiaru promieniowania, materiały ochronne, pomoc komputerową, systemy zasilania i generatory diesla – podaje PAP.

Współpraca z Ukraińcami i Rosjanami

– Będziemy koordynować wdrażanie pomocy, jaką zapewni MAEA i jej państwa członkowskie, w tym dostarczając wymagany sprzęt bezpośrednio do ukraińskich obiektów jądrowych – Rafael Grossi, zapewnia dyrektor generalny MAEA.

Podkreśla, że doszło do uzgodnienia ram – oddzielnie ze stroną ukraińską i rosyjską – dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego w Ukrainie. Przekazał, że promieniowanie wokół czarnobylskiej elektrowni “utrzymuje się na normalnym poziomie”

Wizyta w Czernobylu

Ukraina ma 15 czynnych reaktorów w czterech elektrowniach, z których siedem jest obecnie podłączonych do sieci, w tym dwa w zakładzie w Zaporożu, który jest obecnie kontrolowany przez Rosję.

Grossi powiedział, że MAEA nadal nie odbiera zdalnej transmisji danych z systemów monitorowania zainstalowanych w nieczynnej elektrowni w Czarnobylu.

W przyszłym tygodniu Rossi ma odwiedzić elektrownię w Czarnobylu, którą siły rosyjskie zajęły wkrótce po inwazji na Ukrainę, i opuściły 31 marca. Powiedział, że przekaże sprzęt do monitorowania promieniowania oraz środki ochrony osobistej.

Czołgi i poziom radiacji

Grossi ocenił, że opuszczenie Czarnobyla przez siły rosyjskie było “niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku”, a personel MAEA musi poruszać się po bezpiecznym terenie, na którym doszło do deeskalacji działań wojennych.

Grossi przekazał również, że radiacja wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu “generalnie utrzymuje się na normalnym poziomie”. Dodał, że mogło dojść do wzrostu radiacji, ale było to związane z pyłem wzniesionym przez opuszczające ten teren rosyjskie pojazdy wojskowe.

Czytaj więcej

Skomentuj