W Mielcu powstał Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Sześciu inspektorów, wyposażonych w drony i georadary, będzie tropić przestępców środowiskowych. Tych, którzy nielegalnie pozbywają się odpadów – podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Mielecka grupa będzie działać na terenie trzech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. 

 

Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej to jednostka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mielec, po Krakowie, jest drugim miastem w Polsce, gdzie powołano taki zespół.


Pierwszy w Polsce Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ


 

– Będziemy na co dzień działać w zakresie kontroli interwencyjnych i obserwacji, które mają na celu ujawnianie miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów – zapowiedział w poniedziałek w Mielcu Krzysztof Gołębiewski, pełniący obowiązki zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

 

Drony, termowizja, georadary

Inspektorzy, wyposażeni w drony z kamerami termowizyjnymi i kamerami z 30-krotnym zoomem optycznym, będą sprawdzać miejsca, gdzie są lub mogą być składowane lub utylizowane odpady. Mają też georadary, które wskażą dokładną lokalizację zakopanych odpadów oraz ich głębokość.

Kontrole drogowe i w firmach

Zespół ma również uprawnienia do prowadzenia kontroli drogowych. – Żeby już na drogach eliminować tych, którzy chcą wywieźć odpady do miejsc, które nie są do tego przeznaczone – dodał Krzysztof Gołębiewski. Niezapowiedziane kontrole, także firm i instytucji, będą prowadzone m.in. na podstawie ustaleń inspektorów i dokumentacji z ewidencji odpadów. Inspektorzy będą również reagować na zgłoszenia od mieszkańców. – Będą mogli poskarżyć się i prosić o pomoc w ściganiu tych, którzy drwili sobie z polskiego prawa i państwa – powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej zajmie się również analizą potencjalnych zagrożeń dla środowiska.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj