Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Szkoła w energoooszczędnej technologii zbudowana w 112 dni [GALERIA]

Szkoła w energoooszczędnej technologii zbudowana w 112 dni [GALERIA]
ms
27.02.2015, o godz. 13:16
czas czytania: około 3 minut
0

W Czarnej Wodzie powstała pierwsza w Polsce szkoła w energoooszczędnej technologii szkieletowej Steico. Budowa - od fundamentów po wykończenie - trwała jedynie 112 dni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Zaprojektowaniem budynku oraz jego wykonaniem zajęła się pracownia architektoniczna Rebel Concept. Wzorem dla konstrukcji był wybudowany dwa lata temu w Monachium budynek biurowca Steico

– Inicjatywa ta zbiegła się z naszą nową inwestycją w Czarnej Wodzie. Ponieważ obecny budynek szkoły ponadgimnazjalnej mieści się w bliskiej odległości powstającej nowej fabryki płyt LVL, uznaliśmy, że weźmiemy odpowiedzialność za zapewnienie komfortu nauki uczniom i nauczycielom – wyjaśnił Steffen Zimny, prezes zarządu Steico.

Do budowy szkoły wykorzystano ekologiczne produkty. Elementy te powstały na bazie naturalnego drewna i pozwalają na budowę w standardzie energooszczędnym. Do konstrukcji użyto wytrzymałe drewno klejone LVL (tworzone przez klejone i prasowane ze sobą pod wysokim ciśnieniem cienkie warstwy forniru) a także belki dwuteowe, których środnik wykonany jest z płyt drewnopochodnych. Takie belki dwuteowe przy porównywalnej nośności do belek z drewna litego, są aż o połowę od nich lżejsze, co ułatwia transport i montaż na miejscu budowy. Na plac budowy mogą przyjechać także prawie gotowe konstrukcje ścian, stropów czy dachów, prefabrykowane wcześniej w zakładach produkujących domy. Na miejscu budowy gotowe moduły montowane są na fundamencie w kilka dni. Elementy posiadają certyfikat Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. Technologia szkieletowa jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i krajach Skandynawskich. W Polsce, dzięki coraz większej świadomości ekologicznej, intensywnie rozwija się w budownictwie indywidualnym, natomiast wciąż jest nowością w projektowaniu budynków służących do celów publicznych. Szkoła w Czarnej Wodzie jest pierwszym w Polsce obiektem użyteczności publicznej wykonanym w energooszczędnej technologii szkieletowej. Budynek szkoły o powierzchni blisko 700 m2, dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Nikt nam nie wierzył, gdy mówiliśmy, że w zaledwie kilkanaście tygodni jesteśmy w stanie zbudować nową szkołę dla uczniów, by nie musieli korzystać ze starego budynku znajdującego się blisko fabryki. Tymczasem od września 2014 do końca stycznia 2015, w 112 dni wybudowaliśmy i wykończyliśmy obiekt pod klucz. Takie rzeczy są możliwe tylko w technologii STEICO. Potrzebujemy dobrze wykształconych fachowców, dlatego idea budowy nowej szkoły ponadgimnazjalnej od początku była nam bardzo bliska. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie, którzy będą w niej zdobywać wiedze techniczną, zechcą wykorzystać ją w pracy w naszej fabryce – dodaje Steffen Zimny.

– Wiele atutów tej technologii, takich jak szybkość budowy, ciekawy design, aspekty zdrowotne, a przede wszystkim późniejsze niskie koszty eksploatacji i zużycia mediów, można wprost przeliczyć na zysk ekonomiczny, dlatego w Skandynawii czy Niemczech to bardzo popularna technologia, ale statystyki pokazują, że nowe pokolenie Polaków również się do niego przekonuje – mówi Michał Komorowski, Kierownik Sprzedaży Polska Północna Steico.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024