Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Szlakiem białostockich murali

Szlakiem białostockich murali
jw
04.09.2019, o godz. 11:40
czas czytania: około 2 minut
0

Nowy turystyczny szlak powstał w Białymstoku. Ma trzy warianty: pieszy, rowerowy i z uwzględnieniem komunikacji miejskiej. Obejmuje ok. 40 wielkoformatowych malowideł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Szlak białostockich murali powstał z inicjatywy miasta i obejmuje zasięgiem najciekawsze wielkoformatowe malowidła stworzone na ścianach budynków.

Zostały przygotowane trzy warianty umożliwiające zwiedzanie pieszo, rowerem (z uwzględnieniem stacji Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR) oraz autobusami BKM. Tworząc szlak brano pod uwagę m.in. atrakcyjność murali, walory krajoznawcze oraz dostępność komunikacyjną. W zestawieniu uwzględniono 36 wielkoformatowych malowideł z ok. 50 istniejących w Białymstoku.

Odpowiedź na zainteresowanie

– Nowy szlak jest odpowiedzią na duże zainteresowanie turystów i mieszkańców muralami, które stają się coraz bardziej rozpoznawalną częścią krajobrazu Białegostoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Wielkoformatowe malowidła wzbogacają przestrzeń publiczną, przyciągają wzrok przechodniów, mają walory artystyczne i estetyczne. Dzięki nowemu szlakowi łatwiej je będzie poznać i właśnie do tego zachęcam.

Wraz z wytyczeniem szlaku została przygotowana mapa turystyczna – przewodnik w dwóch wersjach językowych (polskiej oraz angielskiej). Na pierwszej stronie zaprezentowano przebieg trzech tras. Zostały oznaczone różnymi kolorami – czerwonym, żółtym i niebieskim. Na drugiej stronie znajduje się 36 fotografii białostockich murali wraz z lokalizacjami i opisem. Mapę można bezpłatnie otrzymać w Referacie Promocji i Turystyki przy ul. Kościelnej 1a w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Pieszo, rowerem czy komunikacją miejską?

Szlak pieszy liczy ok. 3 km, a na jego przejście ze zwiedzaniem murali należy przeznaczyć ok. 1,5 godz. Na trasie szlaku zwiedzimy 13 malowideł. Początek i koniec szlaku znajduje się na Runku Kościuszki 5a przy napisie „Nadanie praw miejskich”. W trakcie zwiedzania zobaczymy m. in. „Czerwoną ścianę”, „Żubry”, „Miejskoaktywnych”, „Utkanych Wielokulturowością”, „Dziewczynkę z konewką”.

Szlak rowerowy ma ok. 13 km, a na jego pokonanie ze zwiedzaniem potrzebujemy ok. 2 godzin. Szlak ma formę pętli, a rozpoczyna się i kończy na dworcu PKP. Zwiedzając zobaczymy m.in. takie murale jak: „Ojcowie Niepodległej”, „Matka Natura – Biała”, „Wycięte z natury”, „Wyślij pocztówkę do babci”, „Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba”. W sumie 19.

Z kolei szlak autobusowy obejmuje ok. 25 km. Podróżując komunikacją miejską po Białymstoku można zobaczyć 28 wielkich malowideł. Zajmie to ok. 3,5 godziny uwzględniając przesiadki i zwiedzanie murali. Na szlaku znajdziemy m.in. malowidła „Gołąb pokoju i wielkie plony”, „#Tribute to Tesla”, „Przenikanie”, „Kobieta w masce” oraz „Zenek Martyniuk”.

– Zwiedzanie Białegostoku szlakiem murali to nowość. Warto jednak wiedzieć, że od wielu lat nasze miasto można oglądać podążając szlakami: rodu Branickich, architektury drewnianej, białostockich fabrykantów, esperanto i wielu kultur, białostockich świątyń. Od lipca także szlakiem nowożytnych świątyń prawosławnych – informuje Kamila Bogacewicz z białostockiego magistratu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024