Jezioro Szmaragdowe uważane jest za jeden z najpiękniejszych zakątków okolic Szczecina. Każda pora roku, a nawet dnia potrafi zachwycić innym widokiem, nastrojem, barwą.

Przez wiele lat w miejscu Jeziora Szmaragdowego  znajdowało się wyrobisko kredy eksploatowane od połowy XIX w  W połowie lat dwudziestych wyrobisko zostało zalane wodą i powstało jezioro o powierzchni 4,5 ha i głębokości ok. 20 m. Jego szmaragdowa barwa pochodzi od zawartości węglanu wapnia.

Od końca listopada – dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach Programu INTERREG III – przez szczeciński Zakład Usług Komunalnych  we współpracy z niemieckim powiatem Passewalk Landkreis Uecker – Randow oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry  Jezioro Szmaragdowe zmieniło swój wizerunek.

Wokół Jeziora powstała ścieżka spacerowa, która służyć będzie nie tylko jako miejsce wypoczynku i czynnej rekreacji. Leśnicy miejscy chcą ją wykorzystać także do prowadzenia edukacji przyrodniczej wśród dorosłych i młodzieży, m.in. poprzez warsztaty edukacyjne i prowadzenie „zielonych lekcji”.

Prace przy powstawaniu ścieżki polegały na wyprofilowaniu terenu, położeniu i utwardzeniu nowej nawierzchni z kruszywa naturalnego, wzmocnieniu i zabezpieczeniu skarp, wykonaniu balustrad zabezpieczających, przepustów oraz schodów.

Prowadzona była też inwentaryzacja cennej flory, która występuje w sąsiedztwie ścieżki. Ten wartościowy pod względem przyrodniczym i historycznym obiekt upodobało sobie wiele rzadkich gatunków mszaków oraz inne objęte ochroną lub rzadkie gatunki roślin, np. czerniec gronkowy (wpisany do czerwonej księgi Pomorza Zachodniego), marzanka wonna czy czartawa pospolita.

Podczas robót odkryto fragment starego nabrzeża sprzed 1945 r. Prawdopodobnie było ono wykorzystywane jako element wyposażenia technicznego dawnej kopalni lub – po jej zamknięciu – jako nabrzeże dla łodzi.

W planach  jest także  postawienie dwujęzycznych tablic informacyjnych oraz wydanie folderu informacyjnego, który umożliwi dotarcie do związków i organizacji turystycznych, szkół i wszystkich mieszkańców. Posłuży także wymianie doświadczeń w zakresie realizacji podobnych przedsięwzięć w rejonach nadgranicznych, objętych różnymi formami ochrony przyrody.

źródło: UM w Szczecinie

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj