Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Szóste ostrzeżenie w tym roku. Szykuje się problem z wodą

Szóste ostrzeżenie w tym roku. Szykuje się problem z wodą
PU/PAP
02.12.2022, o godz. 10:41
czas czytania: około 1 minuty
0

Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. Taką opinię przekazali eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Szóste ostrzeżenie w tym roku, dla większości województw, wydała państwowa służba hydrogeologiczna. Zdaniem ekspertów Polsce grozi brak wody w studniach, co jest spowodowane tzw. niżówką, czyli obniżeniem lustra wód podziemnych.

Za mało opadów

Niżówka hydrogeologiczna wynika przede wszystkim z deficytu opadów atmosferycznych na danym obszarze. Wody podziemne reagują na deficyty w tym zakresie z pewnym opóźnieniem w porównaniu z rzekami. Dlatego na aktualną sytuację wpływa de facto wielkość opadów z dłuższego przedziału czasu.

– Wody podziemne nie reagują tak gwałtownie jak wody powierzchniowe, ani w przypadku obniżenia, ani w przypadku odbudowy zwierciadła wody. Aktualizując informacje w obecnym ostrzeżeniu w dużej mierze utrzymujemy w mocy stan zagrożenia z poprzedniego miesiąca – tłumaczy Agnieszka Kowalczyk, ekspert PIG.

Eksperci w najbliższych tygodniach nie przewidują trudności w pobieraniu wody z głębszych poziomów wodonośnych, w tym eksploatowanych przez ujęcia komunalne bądź przemysłowe.

Dziewięć województw

Państwowa służba hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Niedługo poprawa

Dla obszarów położonych w obrębie województwa podlaskiego stan zagrożenia został odwołany.

– Niżówka występuje najczęściej we wrześniu i październiku, więc uwzględniając sezonowość zjawiska jest duża nadzieja, że w najbliższych tygodniach sytuacja będzie się poprawiać – mówi Agnieszka Kowalczyk.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024