Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w rozmowie z RMF FM, że od 19 kwietnia rozpocznie się powolny okres “odmrażania” gospodarki. Znoszone będą nakładane dotąd restrykcje.

– Będziemy powoli od 19 (kwietnia) odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji – powiedział minister w rozmowie z RMF FM. Jednocześnie podkreślił, że obecna izolacja społeczna jest skuteczna i “gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych”.

Zakażenie koronawirusem od 4 marca, kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 6674 osób, z których zmarły 232. W niedzielę resort zdrowia poinformował o 318 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 24 osoby.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych rząd przedstawi plan powrotu do “nowej rzeczywistości gospodarczej”. Zaznaczył, że będzie to plan “bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych”.

Rząd jednocześnie poinformował, że od czwartku, 16 kwietnia poza miejscem zamieszkania obowiązkowe będzie zakrywanie twarzy, np. maseczką ochronną.

Czytaj więcej

2 Komentarze

 1. Polski rząd chce bardzo powoli odmrażać naszą gospodarkę

  Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan odmrażania gospodarki. Niemiło zaskoczył przedsiębiorców, bo biznes ma być zablokowany jeszcze przez wiele tygodni, a może i miesięcy. W planie nie ma podanych dat odmrażania gospodarki.

  Podczas konferencji prasowej premier podkreślił, że I etap ma obowiązywać od 20 kwietnia, a termin wprowadzania kolejnych etapów będzie zależał od rozwoju epidemii. „Co tydzień lub co 2 (…) chcemy przedstawiać kolejne etapy (…), w których będziemy łagodzić obostrzenia” – powiedział. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

  I ETAP – od 20 kwietnia

  1. Nowe zasady w handlu i usługach: do 100 m kw. – 4 osoby na jedną kasę; powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 15 m kw. powierzchni;

  2. Możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych (dystans społeczny i zasłanianie twarzy);

  3. Otwarty wstęp do lasów i parków, z wyłączeniem placów zabaw;

  4. Kult religijny – 4 osoby na 15 m kw.;

  5. Wyłączenie z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłych osób powyżej 13 roku życia

  II ETAP

  1. Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy;

  2. Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych;

  3. Otwarcie niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

  ETAP III

  1. Gastronomia – stacjonarnie z ograniczeniami;

  2. Otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych;

  3. Otwarcie sklepów w galeriach handlowych;

  4. Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności);

  5. Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3 (ustalona, maksymalna liczba dzieci w sali).

  ETAP IV

  1. Otwarcie salonów masażu i solariów;

  2. Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness;

  3. Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym.

Skomentuj