W zeszły wtorek w Koszalinie gościli przedstawiciele szwajcarskiej firmy ReSeTec SA, którzy przedstawili jedną z metod termicznego przekształcania odpadów. W spotkaniu uczestniczyły władze miasta, radni, członkowie Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta, przedstawiciele MEC i PGK oraz MWiK, Szpitala Wojewódzkiego.

W Koszalinie ma zostać zrealizowany Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, którego koszt szacuje się na 280 mln złotych, z czego 211 mln pochodzić będzie ze środków unijnych.

Spotkanie pozwoliło zapoznać się z jedną z technologii, która może w przyszłości pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów w Koszalinie i regionie oraz wykorzystaniu w miejskim systemie grzewczym energii cieplnej poprzez spalanie odpadów.

Szwajcarzy od 10 lat działają w branży, a od dwóch lat skupili się na technologii przetwarzającej odpady w procesie gazyfikacji i przetapiania. Przedstawiciele ReSeTec SA przekonywali, że są właścicielem praw autorskich do technologii łączącej oba te procesy w jeden cykl produkcyjny. Tym samym zutylizowane mogą być wszystkie odpady oprócz nuklearnych i medycznych (te ostatnie można również spalać, ale w grę wchodzą kwestie etyczne). Dodatkowo produktami ubocznymi jest nadająca się do dalszego przerobu technologicznego 100-procentowa siarka, a także sól do posypywania zimą jezdni i syntetyczny bazalt, który może być wykorzystany w pracach drogowych.

Szwajcarzy podkreślali, że zaletą ich patentu jest czystość technologii, która nie obciąża środowiska, relatywnie niskie koszty inwestycji i w porównaniu z innymi propozycjami bardzo niskie koszty obsługi. W proponowanej technologii nie trzeba używać wody oraz istnieje możliwość produkcji – oprócz energii cieplnej – także energii elektrycznej.

źródło: koszalin.pl
 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj