100 mln zł na nowe projekty wodne. NCBR ogłasza nabór
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało, że zamierza przeznaczyć 100 mln zł na projekty badawczo-rozwojowe związane z efektywnym użytkowaniem i zarządzaniem zasobami wodnymi w Polsce.
Łącznie artykułów: 4.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało, że zamierza przeznaczyć 100 mln zł na projekty badawczo-rozwojowe związane z efektywnym użytkowaniem i zarządzaniem zasobami wodnymi w Polsce.
15 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych regulacji i wprowadzenie szeregu zmian, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w Polsce.
We Wrocławiu powstaje innowacyjny system monitorujący obecność mikroplastiku w sieci wodociągowej oraz rzekach. Projekt realizowany jest we współpracy naukowców z Politechniki Wrocławskiej, start-upu Techsy, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) oraz Wód Polskich. Przedsięwzięcie otrzymało ponad 13 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Niedostateczna lub zbyt duża ilość wody, a także jej bardzo zła jakość – to główne problemy polskiej gospodarki wodnej. Sprawy nie ułatwiają postępujące zmiany klimatu. W odpowiedzi na potrzebę poprawy efektywności zarządzania zasobami wodnymi NCBR uruchamia nowy program strategiczny „Hydrostrateg”. Na innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej przeznaczono 800 mln zł.