100 mln zł na nowe projekty wodne. NCBR ogłasza nabór
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało, że zamierza przeznaczyć 100 mln zł na projekty badawczo-rozwojowe związane z efektywnym użytkowaniem i zarządzaniem zasobami wodnymi w Polsce.
Łącznie artykułów: 7.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało, że zamierza przeznaczyć 100 mln zł na projekty badawczo-rozwojowe związane z efektywnym użytkowaniem i zarządzaniem zasobami wodnymi w Polsce.
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. Celem zmian jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach.
Złota alga, choć mikroskopijna i do niedawna niemal nieznana, staje się coraz większym problemem ekologicznym. W Kanale Gliwickim jej zakwity mogą prowadzić do masowego śnięcia ryb i zakłóceń w funkcjonowaniu całego ekosystemu wodnego. Z tego powodu mieszkańcy, naukowcy i media śledzą jej pojawianie się z dużym niepokojem.
Po raz kolejny do walki ze złotą algą wykorzystano technikę opracowaną pod kierunkiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w 2024 roku. Akcja przeprowadzona na rzece Kłodnicy pozwoliła całkowicie wyeliminować złotą algę i zabezpieczyć Odrę przed toksycznym zakwitem. Działania były rekomendowane przez Międzyresortowy Zespół ds. Odry prowadzony przez MKiŚ, który na bieżąco monitoruje sytuację na rzece.
Naukowcy z PW, IMGW i dwóch firm chcą usprawnić monitoring jakości wód w Polsce i Europie. Ma temu służyć projekt WaterSense - ASIR, pozwalający na identyfikację zagrożeń stanu rzek w oparciu o rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT).
Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło 2 sierpnia 2024 r. zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, którzy w 2023 r. zawarli porozumienie i umowę na utworzenie ogólnopolskiego monitoringu zagrożeń wód powierzchniowych wraz z systemem wczesnego ostrzegania.
Ponad 87,5 tys. analiz próbek wody z Odry i jej dopływów wykonali do 15 lipca 2024 roku pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska od 2022 roku. Jak informuje GIOŚ intensyfikacja działań Inspekcji po sytuacji na Odrze sprzed dwóch lat zaowocowała wypracowaniem skutecznych strategii monitoringu i współpracy międzyinstytucjonalnej. Do tej pory działania GIOŚ obejmują monitoring jakości wód, kontrolę podmiotów odprowadzających ścieki oraz działania edukacyjne skierowane do mediów.