Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: monitoring wód

Łącznie artykułów: 7.

Nowe przepisy w zarządzaniu wodą w kąpieliskach

Nowe przepisy w zarządzaniu wodą w kąpieliskach

02.11.2025
0

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. Celem zmian jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach.

Niewidzialny problem ze złotą algą w Kanale Gliwickim

Niewidzialny problem ze złotą algą w Kanale Gliwickim

27.08.2025
0

Złota alga, choć mikroskopijna i do niedawna niemal nieznana, staje się coraz większym problemem ekologicznym. W Kanale Gliwickim jej zakwity mogą prowadzić do masowego śnięcia ryb i zakłóceń w funkcjonowaniu całego ekosystemu wodnego. Z tego powodu mieszkańcy, naukowcy i media śledzą jej pojawianie się z dużym niepokojem.

Pierwszy duży zakwit złotej algi w 2025 powstrzymany, glon nie dostał się do Odry

Pierwszy duży zakwit złotej algi w 2025 powstrzymany, glon nie dostał się do Odry

11.07.2025
0

Po raz kolejny do walki ze złotą algą wykorzystano technikę opracowaną pod kierunkiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w 2024 roku. Akcja przeprowadzona na rzece Kłodnicy pozwoliła całkowicie wyeliminować złotą algę i zabezpieczyć Odrę przed toksycznym zakwitem. Działania były rekomendowane przez Międzyresortowy Zespół ds. Odry prowadzony przez MKiŚ, który na bieżąco monitoruje sytuację na rzece.

MKiŚ złożyło zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o system monitoringu wód powierzchniowych, w tym Odry i 250 mln zł

MKiŚ złożyło zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o system monitoringu wód powierzchniowych, w tym Odry i 250 mln zł

09.08.2024
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło 2 sierpnia 2024 r. zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, którzy w 2023 r. zawarli porozumienie i umowę na utworzenie ogólnopolskiego monitoringu zagrożeń wód powierzchniowych wraz z systemem wczesnego ostrzegania.

Monitoring wód. Działania GIOŚ dwa lata po sytuacji na Odrze

Monitoring wód. Działania GIOŚ dwa lata po sytuacji na Odrze

16.07.2024
0

Ponad 87,5 tys. analiz próbek wody z Odry i jej dopływów wykonali do 15 lipca 2024 roku pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska od 2022 roku. Jak informuje GIOŚ intensyfikacja działań Inspekcji po sytuacji na Odrze sprzed dwóch lat zaowocowała wypracowaniem skutecznych strategii monitoringu i współpracy międzyinstytucjonalnej. Do tej pory działania GIOŚ obejmują monitoring jakości wód, kontrolę podmiotów odprowadzających ścieki oraz działania edukacyjne skierowane do mediów.

css.php
Copyright © 2026