Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: opakowania szklane

Łącznie artykułów: 9.

"Szkło Must Go On" Ogólnopolski Dzień Segregacji Szkła!

05.10.2025
0

5 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Segregacji Szkła, ustanowiony z inicjatywy kampanii edukacyjnej "Szkło Must Go On" prowadzonej przez REKOPOL Organizację Odzysku Opakowań S.A. To stosunkowo nowe święto w kalendarzu ekologicznym, mające jednak ogromne znaczenie dla poprawy efektywności polskiego systemu gospodarki odpadami.

W tym roku 70 proc. odpadów szklanych powinno trafić do recyklingu. Polska sporo poniżej tego poziomu

W tym roku 70 proc. odpadów szklanych powinno trafić do recyklingu. Polska sporo poniżej tego poziomu

W Polsce co roku zbierane jest ok. 750 tys. t szkła, czyli nieco ponad połowa szklanych opakowań wprowadzonych na rynek. W dodatku 20 proc. zebranego surowca to zanieczyszczenia innymi materiałami, np. ceramiką czy porcelaną, które nie nadają się do recyklingu. Polska traci na tym ok. 400 tys. t szkła, które mogłoby zostać ponownie przetworzone i wykorzystane. Duża część tej straty to efekt nieodpowiedniej segregacji i niskiej świadomości konsumentów. Zgodnie z wymogami UE w tym roku odsetek zebranego szkła powinien sięgnąć 70 proc.

Jacek Wodzisławski: Około 80% stali i 75% aluminium wciąż pozostaje w obiegu gospodarczym

Jacek Wodzisławski: Około 80% stali i 75% aluminium wciąż pozostaje w obiegu gospodarczym

Podczas Forum Recyklingu, które odbyło się w dniach 14-15 października w Poznaniu, miała miejsce niezwykle istotna sesja poświęcona metalom żelaznym i nieżelaznym, którą poprowadził Jacek Wodzisławski, Prezes Zarządu Fundacji RECAL. Choć problematyka może wydawać się dość specyficzna, wartość tych surowców sprawia, że ich recykling jest jednym z najważniejszych zagadnień w gospodarce obiegu zamkniętego.

Dotychczas funkcjonujące systemy zbiórki butelek wielorazowych ze szkła będą działać do końca 2026 r.

Dotychczas funkcjonujące systemy zbiórki butelek wielorazowych ze szkła będą działać do końca 2026 r.

Do końca 2026 r. zdecydowano wydłużyć możliwy okres działania funkcjonujących systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła - poinformował PAP resort klimatu i środowiska. Wedle wcześniejszych założeń szklane butelki miały zostać objęte systemem kaucyjnym od momentu startu systemu, tj. od 2025 r. Okazuje się jednak, że do MKiŚ w ramach konsultacji publicznych wpłynął szereg uwag, w tym także w zakresie butelek ze szkła wielokrotnego użytku.

Co z jednorazowymi butelkami szklanymi w systemie kaucyjnym?

Co z jednorazowymi butelkami szklanymi w systemie kaucyjnym?

14.07.2022
1

Przedstawiciele handlu detalicznego i hurtowego oraz produktu i recyklingu opakowań szklanych apelują o wyłączenie z systemu kaucyjnego jednorazowych butelek szklanych. Organizacje podkreślają, że już dziś zbiórka takiej frakcji jest wysoka, a włączenie jej do kaucji, podniesie m.in. koszty.

css.php
Copyright © 2026