Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Tak działa stały monitoring Odry

Tak działa stały monitoring Odry
MŁ/PAP
12.07.2023, o godz. 9:51
czas czytania: około 3 minut
0

Manualny pobór próbek, automatyczna sonda działająca w ramach systemu pomiaru całodobowego oraz laboratorium, gdzie badane są próbki – to elementy stałego monitoringu Odry, które we wtorek 11 lipca 2023 na Dolnym Śląsku zaprezentował dziennikarzom GIOŚ. W jaki sposób pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ pobierają próbki wody? Jak oznacza się złotą algę? Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez GIOŚ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

 

Badania próbek z Odry prowadzone są przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. „- Na co dzień wykonujemy takie badania zarówno w ramach państwowego monitoringu środowiska, monitoringu interwencyjnego, jak i całodobowego pilotażowego monitoringu – powiedział dziennikarzom rzecznik GIOŚ Maciej Karczyński.

Złota alga i Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ

28 punktów poboru

Próbki z Odry, jej dopływów, starorzeczy oraz Kanału Gliwickiego pobierane są w ramach monitoringu interwencyjnego w 28 punktach na całej długości rzeki.

Na Zalewie Prężyckim próbki pobierane są przez pracowników laboratorium GIOŚ z łódki, którą operują strażacy z PSP.

– Pobieramy próbki, minimum raz w tygodniu, na oznaczenia fizykochemiczne, takie jak odczyn pH, przewodność elektrolityczna, nasycenie tlenem czy temperatura; oraz próbki na oznaczenie złotej algi i inne oznaczenia fizykochemiczne – powiedział Jakub Wawrzków, kierownik Pracowni Terenowej Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ oddział we Wrocławiu.

Lidia Czerwińska kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Wód Powierzchniowych GIOŚ podkreśliła, że częstotliwość poboru próbek zmienia się w zależności od stopnia zagrożenia.

– Podczas analizy wyników w laboratorium określany jest stopień ryzyka; im większy stopień ryzyka tym częstotliwości poboru próbek rośnie – powiedziała PAP Czerwińska.

Co ze “złotą algą”?

Dodała, że zagrożenie związane z występowanie złotej algi w Odrze zmienia się – raz jest je więcej w wodach rzeki, innym razem mniej. Aktualnie sytuacja w Odrze jest stabilna; ubiegłotygodniowe badania wykazały odchylenia w dwóch punktach – Zbiornik Czernica oraz punkt w Januszkowicach na Opolszczyźnie. Przy czym są to punkty w starorzeczach, a nie w samej rzece – powiedziała Czerwińska.

Automatyczne sondy pomiaru całodobowego

W ramach monitoringu Odry działa też, pilotażowo, automatyczna sonda pomiaru całodobowego na stopniu wodnym w Malczycach. Podobne sondy zamontowane są przy Zbiorniku Racibórz oraz w Chałupkach (Śląskie).

Mariusz Przybylski, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska, powiedział PAP, że dzięki sondzie monitoring Odry prowadzony jest w sposób ciągły. – Monitoring działa od marca tego roku. Wyniku przesyłane są do GIOŚ, dzięki czemu Inspektorat ma stały dostęp do informacji dot. parametrów w rzece – powiedział Przybylski. Urządzenie bada m.in. natlenienie wody, pH, przewodność elektrolityczną czy temperaturę wody.

Jak to działa?

Próbki pobierane z Odry trafiają m.in. do wrocławskiego oddziału Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ. Ośrodek przyjmuje próbki z 9 punktów pomiarowych na Odrze i jej starorzeczach. – To m.in. zalewy Prężyce, Czernica, Bajkał, Łacha Jelcz i punkt koło Śluzy Osobowice. Na podstawie badań, które wykonywaliśmy w ubiegłym roku od lipca do grudnia, została opracowana procedury pozwalające określić badania, które są najbardziej reprezentatywne i dają możliwość ocenienia niebezpieczeństwa pojawienia się złotej algi – powiedziała PAP Wiesława Olech, kierownik wrocławskiego oddziału Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

Osiem różnych badań pomaga określić niebezpieczeństwo namnożenia się złotej alg

Dodała, że wytypowano osiem różnych badań, które mogą określić niebezpieczeństwo namnożenia się złotej algi. „To pomiary w terenie i pięć oznaczeń, a więc temperatura wody, przewodność, tlen rozpuszczony, nasycenie tlenem i odczyny pH; oraz badania fizykochemiczne wykonywane w laboratorium – to oznaczenia mówiące o stopniu zasolenia wody, czy oznaczenie mówiące o stopniu zanieczyszczenia wody związkami organicznymi” – mówiła Olech.

Laboratorium wykonuje też badanie fitoplanktonu pod względem określania ilości złotej algi występującej w wodzie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024