Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Tarcza antykryzysowa: co najmniej 1,2 mld zł zostało wypłaconych firmom wbrew przepisom

Tarcza antykryzysowa: co najmniej 1,2 mld zł zostało wypłaconych firmom wbrew przepisom
PAP
11.08.2021, o godz. 10:24
czas czytania: około 2 minut
1

PFR odzyskał już ponad miliard złotych nienależnie przyznanych subwencji. Ta kwota może wzrosnąć kilkukrotnie – czytamy w środowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak napisano w środowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”, z 61 mld zł subwencji wypłaconych z pierwszej tarczy antykryzysowej co najmniej 1,2 mld zł trafiło do firm wbrew przepisom. Zwrotu tych pieniędzy zażądał Polski Fundusz Rozwoju.

„Ci, którzy uzyskali pomoc zgodnie z przepisami, mogą liczyć na całkowite bądź częściowe umorzenie otrzymanych kwot. Przedsiębiorcy, którym zdaniem PFR subwencja się nie należała, muszą ją zwrócić w całości: najwięcej kantory, handel hurtowy i przetwórstwo przemysłowe. Te branże muszą oddać w sumie ponad 800 mln zł. Ponad 30 mln zł musi też zwrócić branża gastronomiczna, ponad 40 mln zł przedsiębiorcy działający w transporcie i branży magazynowej, a ponad 12 mln zł podmioty związane z branżą nieruchomości” – napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak wskazano w artykule „DGP”, nieprawidłowości wynikają głównie z rozbieżności dotyczących sposobu liczenia obrotów. Najlepszym tego przykładem są kantory, które zdaniem PFR mocno je zawyżały, dzięki czemu otrzymały nieproporcjonalnie duże wsparcie.

„W całym programie tzw. pierwszej tarczy subwencje w wysokości 61 mld zł dostało prawie 350 tys. podmiotów. Szacujemy, że ok. 1–1,5 proc. firm zostało lub może być poproszonych o zwrot pieniędzy, które im się nie należały. Kwotowo będzie to zapewne większy odsetek, ponieważ zwracać będą podmioty, które otrzymały nieproporcjonalnie dużo. Zakładamy, że w sumie będzie to kilka miliardów złotych” – wyjaśnił Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, cytowany przez DGP.

Jak informuje dziennik, PFR zamierza rozmawiać z przedsiębiorcami, którzy uzyskali jego zdaniem nienależne subwencje i wzywać ich do zwrotu. W przypadku opornych sprawy mogą zostać skierowane do sądu.

„Do tej pory PFR nie zdecydował się jednak na skierowanie pozwów przeciw przedsiębiorcom. Wydaje się, że na taki krok z powodów politycznych instytucja może nie mieć zbyt szybko chęci – szczególnie biorąc pod uwagę krytykę przedsiębiorców związaną z Polskim Ładem” – napisano w środowym wydaniu „DGP”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

plan konferencji 23 AD1b [30.06 – 12.12.23]

Komentarze (1)


XXXX

Komentarz #162896 dodany 2021-09-27 09:47:24

JA CHCEM WIENCEJ PINIENDZY ZE TARCZY JESZCZE

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2023