1 / 10

We wtorek, 27 października w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się oficjalne otwarcie targów Pol-Eco-System 2015. Wydarzenie połączone było z wręczeniem nagród związanych z szeroko pojmowaną ochroną środowiska oraz debatą “Ekologia w jedności z ekonomią” z udziałem m.in. ministra środowiska Macieja H. Grabowskiego.

Oficjalne otwarcie targów Pol-Eco-System zainaugurowały wystąpienia Przemysława Trawy, Prezesa Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Macieja H. Grabowskiego, ministra środowiska. – Bardzo miło jest mi tu być po raz kolejny. Wydarzenia takie jak to dają impuls do poznania innych osób związanych z branżą ochrony środowiska, ale także sposobów działania zrównoważonego rozwoju – zauważył podczas powitania uczestników M. Grabowski. Podkreślił także wagę encykliki “Laudato si”, której przesłanie szerzej omawiane było podczas debaty kończącej otwarcie targów – “Ekologia w jedności z ekonomią” z gościnnym udziałem kardynała Petera Turksona z Watykanu.

kardynal

Kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson oraz Magdalena Dutka, redaktor naczelna “Przeglądu Komunalnego”

Nagrodzeni za ochronę środowiska

Wydarzeniu towarzyszyło także wręczenie szeregu nagród honorujących dobre praktyki i innowacje dla ochrony środowiska w Polsce. Jako pierwsze wręczone zostały Złote Medale MTP, które przyznano 9 produktom o wyróżniającej się jakości. Wśród laureatów nagrody znaleźli się: firma Mielec-Diesel, Pellas X z Piły, Horus-Energia z Sulejówka, Agrex-Eco z Warszawy, Apriva z Poznania, Enan z Dzierżoniowa, Kärcher z Krakowa oraz Terberg Matec Polska z Płochocina.

Podczas uroczystego otwarcia zostały wręczone także statuetki Acanthus Aureus wyróżniające 12 najlepiej zaaranżowanych na targach stoisk. Nagrody Acanthus Aureus powędrowały do: Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz firm: Terberg Matec Polska, Pronar , Ekocel, Kärcher, 4 M, AK Nova, Wende Recyclingtech, Eneris Surowce i Pellas X.

Na otwarciu przekazano także certyfikaty EMAS, tzw. “Zielone Oskary”, które otrzymują organizacje spełniające najwyższe standardy ochrony środowiska. Otrzymało je pięć firm, które w ostatnim roku dołączyły do rejestru systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). Certyfikaty uzyskali: Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej, PTS Alba z Chorzowa, Sita Południe z Częstochowy, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań z Warszawy  oraz OSI Food Solutions Poland Zakład w Ostródzie.

Rozstrzygnięto również prestiżowy konkurs Eco Design, nad którym patronat objął minister środowiska. Konkurs Eco Design skierowany był do producentów, dystrybutorów oraz usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. I nagrodę zdobył produkt „Tree In the Bottle” firmy Hair O’right International Corporation. II nagroda powędrowała do firmy enJOINER / BUK Agnieszka Bukowska za Wielofunkcyjny System Eko-Kubik. III miejsce zdobył produkt Trybeco Terra26 firmy TrybEco/S2 Projekt.

Na koniec uroczystości wręczono certyfikaty i dyplomy programu „Solidny Partner” Stowarzyszenia Rzetelnego Biznesu. Otrzymały je zarówno organizacje branżowe, jak i osoby zasłużone w promocji społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ekologia w jedności z ekonomią

Po oficjalnym otwarciu targów Pol-Eco-System 2015 w Sali Ziemi miała miejsce debata “Ekologia w jedności z ekonomią” z udziałem kardynała Petera Turksona z Ghany oraz Macieja H. Grabowskiego, ministra środowiska. Wyjściowym tematem do dyskusji była druga encyklika papieża Franciszka II podejmująca problematykę ochrony środowiska i potrzeby zrównoważonego rozwoju.

Dyskusję rozpoczął kardynał Turkson, który podkreślał znaczenie roli społecznej odpowiedzialności w działaniu nowoczesnych przedsiębiorstw. Jego Eminencja zaznaczył, że prowadzenie biznesu to bardzo szlachetne powołanie, jednak przedsiębiorcy muszą pamiętać o kierowaniu się w nim podstawowymi zasadami moralnymi. Dzięki temu można w znaczący sposób wpłynąć na pozytywny, ekologiczny rozwój ekonomii.

Z kolei Maciej Grabowski skupiał się na znaczeniu inicjatyw o charakterze lokalnym, szczególnie w obrębie Polski. Zauważył, że zarówno on, jak i jego poprzednicy przywiązywali szczególną uwagę do ekologicznego rozwoju, m.in. poprzez wpływanie na kształt krajowej polityki energetycznej w taki sposób, aby w mniejszym stopniu opierała się ona na wykorzystywaniu paliw kopalnych. Według ministra środowiska to właśnie tego typu lokalne działania są kluczem do sukcesu.

Czytaj więcej

Skomentuj