Do końca br. Tauron Dystrybucja chce zainwestować w województwie opolskim 200 mln zł. Jak poinformowała spółka, w ub. r. na tym terenie wykonano prace o wartości 121 mln zł. Celem inwestycji jest poprawa stanu sieci elektroenergetycznych oraz przygotowanie infrastruktury do potrzeb powstających w regionie nowych odbiorców.

Przykładem polityki polegającej na obsłudze nowych podmiotów jest budowa stacji w Radzikowicach, gdzie budowana jest fabryka belgijskiego koncernu Umicore. Całkowity koszt budowy stacji 110/15 kV Radzikowice wraz z liniami zasilającymi 110 kV rozłożony na 2 lata, to ponad 74 mln zł.

– Decyzja o budowie GPZ Radzikowice to przede wszystkim wyjście naprzeciw potrzebom inwestorów lokalizujących się na terenie Strefy Ekonomicznej w Radzikowicach pod Nysą. Największym z nich jest firma Umicore, która na początek złożyła zapotrzebowanie dla swojej fabryki na przyłączenie na poziomie 110 kV z mocą 40 MW. Docelowa moc dostarczana temu odbiorcy będzie znacznie większa, ale nastąpi to dopiero po zakończeniu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne budowy stacji 220/110kV Nysa – powiedział prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina.

Kolejnymi inwestycjami spółki na terenie województwa opolskiego są: budowa stacji Olszowa wraz z dwutorową siecią zasilającą, która ma zasilać firmy z terenu strefy ekonomicznej działającej w gminie Ujazd, czy kompleksowa przebudowa stacji w Kędzierzynie-Koźlu, narażonej na zalanie przez fale powodziowe. Inwestor informuje, że nowa stacja będzie odporna na zagrożenia powodziowe i zapewni dostawy energii nawet w przypadku podtopienia terenu.

W sferze planów inwestycyjnych firmy znajduje się m.in. modernizacja stacji GPZ Grodków, budowa stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Gogolin oraz linii 110 kV dla zasilania podstacji trakcyjnej PKP. W dalszej perspektywie przewiduje się przebudowę stacji elektroenergetycznych Kędzierzyn i Groszowice oraz modernizację linii napowietrznej 110 kV Groszowice-Ozimek.

Czytaj więcej

Skomentuj