Technika to nie wszystko
Cięcia i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne uwarunkowane są przede wszystkim obecnością człowieka w sąsiedztwie drzewa, a nie faktem, że drzewo bezwzględnie wymaga ich do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dokonywanie cięć wynika z chęci zapewnienia bezpieczeństwa wokół drzewa, niemniej w wielu przypadkach ich nieprawidłowe wykonanie prowadzi do pogorszenia stanu drzewa, co z biegiem czasu sprawia, że może ono bezpieczeństwu zagrażać.
Aktualnie coraz więcej mówi się o tym, kiedy cięcie drzew jest zasadne oraz w jaki sposób prace te należy wykonywać. Wielu wykonawców wciąż nie jest jednak świadomych tego, jak duży wpływ na drzewo mają – wydawać by się mogło – błahe czynności.
Pojawiające się wraz z wiekiem rozkłady w drzewie, ubytki wewnętrzne, dziuple czy obrywy są czymś w pełni naturalnym. Tego typu cechami charakteryzują się przede wszystkim drzewa starzejące się i sędziwe. Część z tych cech może mieć wpływ na osłabienie statyki drzewa oraz jego elementów, niemniej nie zawsze ich obecność powinna oznaczać potrzebę usunięcia drzewa. W wielu przypadkach drzewa z wewnętrznymi rozkładami funkcjonują przez dziesiątki lat i są tak samo bezpieczne jak te, które nie mają rozkładów. Wszystko to sprawia, że ocena drzewa, zlecenie zabiegów oraz ich wykonanie powinny być przeprowadzone sumiennie...