W Szczecinie trwa VIII Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa pn. Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji „Zakończyć przetargi i rozpocząć budowę”.

To już drugie spotkanie poświęcone tej tematyce z udziałem międzynarodowych ekspertów, które ma miejsce w Szczecinie. Opiekunem naukowym konferencji jest dr inż. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a organizatorem – Miasto Szczecin oraz Abrys Sp. z o.o.

– Minione dwa lata sporo zmieniły w urealnieniu planów budowy tak potrzebnych w kraju instalacji. Obecna edycja odbywać się będzie w uzasadnionym oczekiwaniu na szybkie i efektywne zakończenie aktualnie ogłoszonych przetargów i rozpoczęcie budowy. Spośród dyskutowanych w 2009 r. jedenastu projektów, na arenie pozostało niestety tylko kilku pretendentów. Najistotniejsze wnioski i konkluzje uczestnicy spotkania skonfrontują ze szwedzką rzeczywistością, gdzie odpady traktowane są jako wiodący nośnik energii. Wyjazd techniczny do Malmo i zapoznanie się z funkcjonującą tam spalarnią odpadów komunalnych będzie istotnym elementem konferencji – mówi dr inż. Tadeusz Pająk.

Szczecin obok kilku polskich miast realizuje projekt budowy zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – 30 maja 2011 roku podpisaliśmy umowę na dofinansowanie inwestycji w kwocie 255 mln zł. Dlatego w tegorocznej edycji konferencji zostanie omówiony stan zaawansowania projektów, a także szanse na ich wdrożenie. Zaproszeni przez nas specjaliści omówią podstawowe uwarunkowania technologiczne instalacji w kontekście oddziaływania na środowisko oraz obowiązku redukcji ilości odpadów. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzielą się także zaproszeni goście z Niemiec, Szwecji oraz Belgii – zapowiada Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Po części teoretycznej uczestnicy spotkania wyjadą do Malmo, aby poznać praktyczne aspekty funkcjonowania zakładu termicznego przekształcenia odpadów komunalnych.

Organizatorzy konferencji zapraszają na bezpłatną transmisję on-line I i IV sesji

Dodatkowych informacji dotyczących Konferencji udziela Paulina Pelczyk (T. 61 655 81 22; F. 61 655 82 01; M. 784 001 825; e-mail: p.pelczyk@abrys.pl)


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj