W zakres rozwiązań przyczyniających się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, poprzez ograniczenie zużycia paliw, włączona jest termomodernizacja kompleksowa lub podstawowa. W ramach wariantu kompleksowego istnieje możliwość docieplenia ścian zewnętrznych, stropów, dachu, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, wymiany głównego źródła ciepła (kotła), modernizacja instalacji c.o., montaż instalacji solarnej. Indywidualnie dobrany zakres prac do budynku jest określany podczas audytu energetycznego.
W ramach wariantu podstawowego istnieje możliwość wymiany głównego źródła ciepła, modernizacji instalacji c.o. oraz montażu kolektorów słonecznych. Wariant podstawowy nie wymaga wykonania audytu energetycznego, a jedynie opracowania uproszczonego przeglądu energetycznego.
Średni całkowity koszt kompleksowej termomodernizacji budynku jednorodzinnego wynosił ok. 62 tys. zł. W celu umożliwienia skorzystania z Programu jak największej liczbie mieszkańców Gminy, wprowadzono wariant podstawowy, gdzie szacowany średni całkowity koszt modernizacji w II etapie wynosi 21 tys. zł.
Program likwidacji niskiej emisji w Gminie Lędziny jest częścią „Programu Ochrony Środowiska Gminy Lędziny”, którego priorytetem jest ochrona powietrza polegająca na zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, pochodzących m.in. z przydomowych kotłowni, tzw. "niskiej emisji". W ramach komunalnej polityki eko-energetycznej gmina przystąpiła do realizacji "Kompleksowego Programu Działań w Zakresie Energii i Poprawy Jakości Powietrza w Gminie Lędziny", na który składa się opracowanie i realizacja takich zadań, jak m.in. "Operacyjny plan polepszenia jakości powietrza w Gminie Lędziny", "Program Likwidacji Niskiej Emisji w Gminie Lędziny" i "Pilotowy program wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Gminie Lędziny".
Źródłem finansowania tych zadań są pożyczki oraz dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz środki z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: www.niskaemisja.ledziny.pl
Komentarze (0)