Toruński magistrat udostępnił narzędzie pozwalające obliczyć orientacyjną wysokość opłaty za odbiór odpadów komunalnych po zmianach, które będą obowiązywać od połowy przyszłego roku

"Według nowych zasad, o których szeroko informowaliśmy w ostatnim czasie, od 1 lipca 2013 r. nie będziemy płacić za wywóz odpadów – jak dotychczas – firmie wywozowej, ale bezpośrednio miastu, które określi stawki tej opłaty. W związku z tym samorządowi Torunia zależy na wypracowaniu optymalnego systemu naliczania opłat za wywóz śmieci, w oparciu o jedną z kilku możliwości, które wskazuje ustawa" – czytamy na stronie internetowej torun.pl.

"Zmieni się też sposób określania opłaty – zgodnie z nowymi przepisami stawki są ustalane przez radę miasta wg jednej z czterech metod: w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość; powierzchni mieszkania lub domu; ilości zużywanej wody; lub jako jedna stawka dla wszystkich gospodarstw domowych. Każda z możliwych metod ma wady i zalety, żadna nie będzie satysfakcjonująca dla wszystkich. Niezależnie od tego decyzja w sprawie wyboru musi być podjęta jeszcze w tym roku" – informuja urzednicy.

Kalkulator udostępniony pod adresem www.torun.pl/pl/node/158475 umożliwia łatwe porównanie opłat za odbiór odpadów liczonych według różnych metod: liczby osób w gospodarstwie domowym; powierzchni mieszkania lub domu; ilości zużywanej wody; jednej stawki dla gospodarstwa domowego.

źródło: torun.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj