1 / 3

Po toruńskich drogach jeżdżą już nowe śmieciarki, które Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odebrało w ubiegły piątek.

Obie  śmieciarki zbudowane są na podwoziu Scania z zabudową Ekocel. Pierwsza z nich to pojazd o podwoziu trzyosiowym z napędem 6×4 oraz ramą przystosowaną do trudnych warunków terenowych. Śmieciarka jednorazowo odbierze 21 m3 zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów.

Druga ze śmieciarek będzie miała zabudowę z żurawiem, dzięki czemu, oprócz opróżniania standardowych pojemników, będzie mogła obsługiwać pojemniki typu „dzwon”o pojemności 2,5 m3. Pojazd o napędzie 6×2 i manualnej skrzyni biegów będzie wykorzystywany przede wszystkim do odbioru odpadów ze zbiórki selektywnej tj. tworzyw sztucznych czy papieru. Jednorazowo będzie mogła zabrać 17 m3 odpadów. Nowoczesne rozwiązania technologiczne opróżniania pojemników bez podnoszenia obrotów silnika przyczynią się do zmniejszenia hałasu, co będzie odczuwalne bezpośrednio przez właścicieli nieruchomości, u których będzie realizowany odbiór. Maksymalny czas opróżniania pojemnika to tylko 9-12 sekund.

Zakupione pojazdy posiadają dodatkowe wyposażenie, które zwiększa bezpieczeństwo zarówno pracowników jak również przechodniów. Pojazdy wyposażone są m.in. w kamery, czujniki cofania (świetlne i dźwiękowe), dodatkowe lampy ostrzegawcze, ogranicznik prędkości czy dodatkowe lusterka.

– Koszt zakupu nowych pojazdów wyniósł 1,4 mln zł. Norma emisji spalin na poziomie EURO 6 wprowadza nowe technologie do konstrukcji pojazdów, które w znacznym stopniu zmniejszają zanieczyszczenie środowiska naturalnego, redukując do minimum emisję spalin – mówi Piotr Rozwadowski, prezes Zarządu MPO Sp. z o.o. w Toruniu.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj