Amfiteatr, wyremontowana fontanna, tor saneczkowy, plac zabaw oraz nowe alejki i ławki – tak już w przyszłym roku wyglądał będzie Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu. 6 czerwca 2012 roku prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał z wykonawcą rewitalizacji parku Krzysztofem Marachem umowę w tej sprawie.

– To niezwykle piękny park, który dzięki pracom w nim wykonanym zyska niezbędne elementy, ułatwiające mieszkańcom naszego miasta dostęp do niego  – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mamy nadzieję, że kiedy powstanie w parku amfiteatr, będą w nim gościły występy i różnego rodzaju wydarzenia, w których uczestniczyć będą torunianie.

– Zadanie jest podzielone na dwa etapy. W pierwszym wykonane zostaną place zabaw, zmodernizowana będzie fontanna wraz z systemem uzdatniania wody, zbudowane nowe boisko i amfiteatru – powiedział dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Marcin Maksim. – Uzbroimy również teren. Ten etap zakończy się w grudniu 2012 roku. Natomiast druga część robót ruszy w przyszłym roku. Składają się na nią wykonanie ścieżek i alejek oraz ścieżki rowerowej, modernizacja toru saneczkowego i obiektów sanitarnych.

W parku będzie również monitoring wizyjny, dzięki czemu każdy będzie się mógł czuć bezpiecznie. Wykonawcą rewitalizacji, w wyniku rozstrzygniętego przetargu nieograniczonego, będzie  firma  Krzysztof Marach Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "KAMAR" z Leszna.

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu jest najokazalszym parkiem typu krajobrazowego w Toruniu. Położony na terenie falistym, opadającym stromą skarpą w kierunku Wisły, jest rozplanowany na rzucie wydłużonego prostokąta o długości 1 km. Teren parku jest objęty ochroną konserwatorską, a w 1997 r. został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Część zabytkowa zajmuje powierzchnię ok. 250 000 m kwadrarowych.

Projekt rewitalizacji obejmuje następujące działania:

– uzbrojenie terenu w sieć wodno-kanalizacyjną
– remont i doposażenie alejek wraz z dostosowaniem ich do potrzeb osób niepełnosprawnych
– remont placów zabaw wraz z doposażeniem terenu parku w dodatkowe miejsca rekreacji dla dzieci
– budowę amfiteatru
– rozbudowę oświetlenia parkowego wzdłuż alejek
– modernizację fontanny
– ustawienie ławek oraz stołów "szachowych"
– instalację monitoringu wizyjnego
– urządzenie boiska sportowego
– remont i doposażenie ścieżki rowerowej oraz toru saneczkowego
– remont groty i kaskady wodnej
– realizację pawilonów gospodarczych z toaletami
– zagospodarowanie terenu na miejsca postojowe podczas imprez masowych.

Całkowity koszt projektu to 4 578 tys. zł. Miasto pozyskało na niego środki z Regionalnego Programu Operacyjnego (EFRR) w wysokości 2 223 018 zł. Torunianie będą mogli korzystać z odnowionego Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu w wakacje w 2013 roku.

źródło: torun.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj