Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Toruń w II turze programu "KAWKA"

Toruń w II turze programu
jwo
17.06.2015, o godz. 12:03
czas czytania: około 2 minut
0

Toruń kontynuuje starania o czyste powietrze w mieście pozyskując coraz więcej pieniędzy na zmianę systemu ogrzewania. 15 czerwca 2015 r. miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie tego typu działań w ramach II już edycji programu KAWKA.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

We wrześniu 2014 roku Miasto Toruń podpisało umowę z lokalnym WFOŚiGW w ramach programu pilotażowego KAWKA, którego realizacja zaplanowana jest do końca 2015 roku. Przedsięwzięcie ma na celu ograniczanie niskiej emisji na terenie Torunia. Zaraz potem miasto zaczęło nabór do drugiej edycji – KAWKA II.

Umowę na realizację II edycji programu KAWKA  podpisali 15 czerwca 2015 r. prezydent Torunia Michał Zaleski i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Emilia Kawka-Patek.

– W wyniku przeprowadzonego naboru wniosków zgłoszonych zostało 156 podmiotów, w tym 39 budynków wielorodzinnych. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowany został na 12 738 107,00 zł.  Kwota dotacji z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW to 6 537 000,00 zł. Planowany wkład z budżetu miasta wyniesie 2 255 331,00 zł. Realizacja programu potrwa do końca 2018 roku – mówi M. Zaleski.

Kto może starać się o dofinansowanie? 

W ramach programu można zdobyć dofinansowanie na:

  • zmianę systemu ogrzewania na niskoemisyjne, m.in. poprzez likwidację pieców węglowych na piece gazowe/elektryczne czy podłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej;
  • termomodernizację budynków wielorodzinnych wraz z likwidacja ogrzewania węglowego;
  • zastosowanie kolektorów słonecznych celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła opalanym węglem kamiennym.

Na zmianę systemu ogrzewania będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 75 % poniesionych kosztów kwalifikowanych, w zależności od realizowanego zadania.

– Realizacja programu jest kontynuacją dotychczasowych przedsięwzięć Torunia. Nasi mieszkańcy byli aktywni już w pierwszej, pilotażowej edycji, ale teraz zainteresowanie jest znacznie większe. To cieszy, gdyż jest to szansa na poprawę jakości powietrza w naszym mieście –  dodaje prezydent Zaleski.

– II edycja przebiegła w Toruniu z dużo większym rozmachem. Toruń jest w tym rozdaniu niekwestionowanym liderem – stwierdziła  Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Emilią Kawka-Patek.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024