Toruń prowadzi wojnę przeciwko psim kupom. W mieście powstały dwa kolejne wybiegi dla psów sfinansowane z budżetu partycypacyjnego.

Koszt budowy, łącznie z dokumentacją projektową, wyniósł 75.619,33 zł.

Wybiegi są zlokalizowane przy ul. Kolankowskiego, u wylotu do ul. Ligi Polskiej oraz w parku przy ul. Waryńskiego, niedaleko pl. Pokoju Toruńskiego. Pierwszy jeszcze nie został udostępniony użytkownikom, gdyż na jego terenie zasadzono trawę i najpierw musi się ona zazielenić. Otwarcie planuje się pod koniec września.

Każdy wybieg ma wymiary 35 m x 15 m, tj. 525 m2, jest ogrodzony płotem panelowym o wysokości 1,2 m z furtką i bramą. Na każdym znajduje się psia toaleta w formie piaskownicy o wymiarach 3x3m, równoważnia ruchoma, dwa tory przeszkód z płotków mniejszych i większych, pochylnia mała skośna, pochylnia z płaską kładką, kosz na psie zanieczyszczenia z podajnikiem torebek, kosz na śmieci, ławki i tablica z informacjami porządkowymi.

Kolejny wybieg – taki sam i także w ramach budżetu partycypacyjnego – ma powstać jeszcze w tym roku na zieleńcu przy ul. Gregorkiewicza.

Wybiegi dla psów cieszą się dużym zainteresowaniem. Do tej pory w mieście były trzy: przy ul. Uniwersyteckiej, przy Wałach gen. Sikorskiego oraz przy Niesiołowskiego. Ponadto przy Bulwarze Filadelfijskim, u wylotu ul. św. Jakuba, jest psia toaleta.

– Wszystkie te miejsca są praktycznie cały czas użytkowane. Utrzymanie porządku przez właścicieli psów nie budzi zastrzeżeń. Bardziej niesforne są same zwierzęta, które kopią dołki w trawnikach i w ziemi, ale lepsze to niż spacerowanie po odchodach – stwierdza Elżbieta Adamiak z Wydziału Środowiska i Zieleni UMT.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj