TotalEnergies i KGHM Polska Miedź podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

“Partnerstwo będzie opierać się na mocnych stronach obu spółek. TotalEnergies wykorzysta swoją sprawdzoną wiedzę specjalistyczną w zakresie operacji przybrzeżnych, doświadczenie w zarządzaniu projektami na dużą skalę oraz powiązania ze światowymi łańcuchami dostaw, zaś KGHM, jako spółka skarbu państwa i światowy lider w branży wydobywczej, wniesie swoją wiedzę na temat polskiego rynku” – informują spółki.

Rząd uruchomił nowy system licytacji, obejmujący 11 obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego. Oczekiwana łączna moc instalacji wynieść ma ponad 10 GW. Celem jest wykorzystanie dużego potencjału Bałtyku w zakresie wytwarzania energii wiatrowej. To zasługa korzystnych warunków pogodowych.

Zmobilizują najlepsze zasoby

W przypadku uzyskania jednej lub kilku farm wiatrowych, partnerzy zmobilizują najlepsze zasoby, aby zrealizować te projekty zgodnie z najwyższymi standardami i terminami realizacji. Współpraca ma tym samym pobudzić lokalny przemysł, stworzyć miejsca pracy w Polsce i przyczynić się do dostarczania ekologicznej energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie.

– Rozwój przybrzeżnej energetyki wiatrowej przyczynia się zarówno do transformacji energetycznej w Europie, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Polska jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku – powiedział wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies Vincent Stoquart.

Podkreślił on, że firma jest zadowolona, iż może współpracować z KGHM nad polskimi przetargami na budowę przybrzeżnej energetyki wiatrowej.

– Wspólnie zmobilizujemy całą naszą wiedzę, aby sprostać wyzwaniom związanym z tymi projektami i w ten sposób przyczynić się do realizacji celów Polski w zakresie energii odnawialnej – dodał.

Obiecująca współpraca

– W strategii KGHM zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Mamy już za sobą etap planowania i angażujemy się w konkretne działania. Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych. Złożyliśmy też wstępne wnioski o kolejną turę pozwoleń na Bałtyku. Współpraca z partnerem francuskim w zakresie projektu przybrzeżnej farmy wiatrowej wydaje się być bardzo obiecująca – podkreślił prezes zarządu KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

TotalEnergies rozwija już portfel projektów przybrzeżnych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, z czego 2/3 to elektrownie mocowane do dna, a 1/3 – elektrownie pływające. Projekty te są zlokalizowane w Wielkiej Brytanii (Seagreen, Outer Dowsing, Erebus, ScotWind), Korei Południowej (Bada), na Tajwanie (Yunlin), we Francji (Eolmed) i w Stanach Zjednoczonych (New York Bight). Spółka została również zakwalifikowana do udziału w konkurencyjnych przetargach w USA, Wielkiej Brytanii i Francji, a także weźmie udział w przetargu w Norwegii.

TotalEnergies jest globalną spółką multienergetyczną, która produkuje i sprzedaje energię na skalę światową: ropę naftową i biopaliwa, gaz ziemny i gazy ekologiczne, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Spółka działa w ponad 130 krajach.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest czołowym producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Skarb Państwa ma w niej 31,79 proc. akcji.

Czytaj więcej

Skomentuj