Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

TotalEnergies i KGHM podpisały umowę na wspólne projekty wiatrowe na Bałtyku

TotalEnergies i KGHM podpisały umowę na wspólne projekty wiatrowe na Bałtyku
PAP/dom
12.04.2022, o godz. 12:45
czas czytania: około 3 minut
0

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

“Partnerstwo będzie opierać się na mocnych stronach obu spółek. TotalEnergies wykorzysta swoją sprawdzoną wiedzę specjalistyczną w zakresie operacji przybrzeżnych, doświadczenie w zarządzaniu projektami na dużą skalę oraz powiązania ze światowymi łańcuchami dostaw, zaś KGHM, jako spółka skarbu państwa i światowy lider w branży wydobywczej, wniesie swoją wiedzę na temat polskiego rynku” – informują spółki.

Rząd uruchomił nowy system licytacji, obejmujący 11 obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego. Oczekiwana łączna moc instalacji wynieść ma ponad 10 GW. Celem jest wykorzystanie dużego potencjału Bałtyku w zakresie wytwarzania energii wiatrowej. To zasługa korzystnych warunków pogodowych.

Zmobilizują najlepsze zasoby

W przypadku uzyskania jednej lub kilku farm wiatrowych, partnerzy zmobilizują najlepsze zasoby, aby zrealizować te projekty zgodnie z najwyższymi standardami i terminami realizacji. Współpraca ma tym samym pobudzić lokalny przemysł, stworzyć miejsca pracy w Polsce i przyczynić się do dostarczania ekologicznej energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie.

– Rozwój przybrzeżnej energetyki wiatrowej przyczynia się zarówno do transformacji energetycznej w Europie, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Polska jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku – powiedział wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies Vincent Stoquart.

Podkreślił on, że firma jest zadowolona, iż może współpracować z KGHM nad polskimi przetargami na budowę przybrzeżnej energetyki wiatrowej.

– Wspólnie zmobilizujemy całą naszą wiedzę, aby sprostać wyzwaniom związanym z tymi projektami i w ten sposób przyczynić się do realizacji celów Polski w zakresie energii odnawialnej – dodał.

Obiecująca współpraca

– W strategii KGHM zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Mamy już za sobą etap planowania i angażujemy się w konkretne działania. Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych. Złożyliśmy też wstępne wnioski o kolejną turę pozwoleń na Bałtyku. Współpraca z partnerem francuskim w zakresie projektu przybrzeżnej farmy wiatrowej wydaje się być bardzo obiecująca – podkreślił prezes zarządu KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

TotalEnergies rozwija już portfel projektów przybrzeżnych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, z czego 2/3 to elektrownie mocowane do dna, a 1/3 – elektrownie pływające. Projekty te są zlokalizowane w Wielkiej Brytanii (Seagreen, Outer Dowsing, Erebus, ScotWind), Korei Południowej (Bada), na Tajwanie (Yunlin), we Francji (Eolmed) i w Stanach Zjednoczonych (New York Bight). Spółka została również zakwalifikowana do udziału w konkurencyjnych przetargach w USA, Wielkiej Brytanii i Francji, a także weźmie udział w przetargu w Norwegii.

TotalEnergies jest globalną spółką multienergetyczną, która produkuje i sprzedaje energię na skalę światową: ropę naftową i biopaliwa, gaz ziemny i gazy ekologiczne, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Spółka działa w ponad 130 krajach.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest czołowym producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Skarb Państwa ma w niej 31,79 proc. akcji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024