Na Brdzie w Bydgoszczy pojawił się tramwaj wodny napędzany energią słoneczną. Miasto chce kupić dwie podobne jednostki.

Statek zabiera na pokład osiem osób, jest cichy i w pełni ekologiczny. Zamontowane na nim baterie słoneczne magazynują energię, dzięki której może pływać także w dni pochmurne. Jednostka została wypożyczona jako atrakcja dla turystów i uczestników Mistrzostw Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce, jednak miasto zamówiło już dwa większe tramwaje wodne napędzane w ten sam sposób. Każdy kosztuje 850 tysięcy złotych i będzie mógł przewozić dwudziestu ośmiu pasażerów.

Armatorem statków zostaną Miejskie Zakłady Komunikacyjne. Obecnie na rzece kursuje spalinowy tramwaj wodny, którym można podróżować tylko w centralnej części miasta. W planach jest wydłużenie trasy, co pozwoli na pokazanie piękna całego Kanału Bydgoskiego. Położone nad wodą miasto od lat wykorzystywało rzekę nie tylko jako drogę wodną; napędzała ona także młyny, czy pomagała w biciu monety. Teraz służyć ma rozwojowi turystyki i rekreacji.

Pierwszy z dwóch zamówionych tramwajów wodnych zasilanych energią słoneczną pojawi się na rzece w pierwszych dniach września, a drugi – w przyszłym roku.

źródło: TVP Bydgoszcz

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj