Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Transformacja niskoemisyjna: konieczne rozszerzenie listy surowców krytycznych

Transformacja niskoemisyjna: konieczne rozszerzenie listy surowców krytycznych
PAP
11.09.2020, o godz. 10:06
czas czytania: około 2 minut
0

Do realizacji kompleksowych projektów związanych z transformacją niskoemisyjną w Polsce konieczne może być włączenie do narodowej listy surowców krytycznych boranu, litu i tytanu, a także galu, wanadu i strontu - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

PIE odniósł się do przedstawionego na początku września przez Komisję Europejską komunikatu “o odporności UE w zakresie surowców krytycznych”. Zawiera on zaktualizowaną listę 30 surowców (lub grup surowców) o wysokim znaczeniu dla realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. “Na wzór UE, Polska także opracowuje krajową listę surowców krytycznych. W najnowszej wersji zawiera ona 18 pozycji, z czego 14 będących także na liście UE” – przypomnieli analitycy w najnowszym wydaniu “Tygodnika Ekonomicznego PIE”.

Ich zdaniem mniejsza liczba surowców uznawanych w Polsce za krytyczne “wiąże się z mniej zróżnicowanym przemysłem, ale może również być efektem nieuwzględnienia najnowszych projektów przemysłowych”. Analitycy PIE zwrócili uwagę, że jednym z takich projektów jest budowa tzw. gigafabryki fotowoltaicznej w Polsce.

“Wybudowanie jednej fabryki mogłoby zwiększyć 10-krotnie moce produkcyjne w fotowoltaice do 2025 r.” – zaznaczyli. Przypomnieli, że w kolejnych pięciu latach planuje się rozwój produkcji we wszystkich głównych segmentach branży fotowoltaicznej.

“Ambitnym projektem jest również rozpoczęcie produkcji ogniw paliwowych, o którym wspomina się m.in. w komunikatach dotyczących strategii wodorowej” – ocenili eksperci w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”.

Innym przykładem mogą być projekty budowy fabryk baterii litowo-jonowych. “Do realizacji tak kompleksowych projektów konieczne może być włączenie do polskiej listy surowców krytycznych boranu, litu i tytanu a także galu, wanadu i strontu” – ocenili. W przypadku boranu i strontu kluczowym wyzwaniem jest wydobycie, natomiast w pozostałych przypadkach – przetwarzanie tych surowców – podkreśli.

W ocenie PIE dostęp do surowców krytycznych można realizować przede wszystkim przez zwiększenie odzysku odpadów, a także poszukiwanie firm partnerskich z bezpiecznym dostępem do tych surowców lub wykupienie koncesji albo udziałów w ich pozyskiwaniu zagranicą. “Krajami perspektywicznymi mogą być np. RPA, Japonia, Chile lub USA” – wskazali analitycy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024