Reklama

envicon 2023 ad1a

Trwają prace nad nowymi rodzajami wsparcia handlu energią z OZE

Trwają prace nad nowymi rodzajami wsparcia handlu energią z OZE
PAP
26.01.2021, o godz. 7:00
czas czytania: około 2 minut
0

Towarowa Giełda Energii oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej do połowy roku opracują koncepcję giełdowych instrumentów wspierających rozwój rynku kontraktów typu PPA - to rodzaj umów dot. kupna energii z OZE nieangażujący publicznego wsparcia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Towarowa Giełda Energii oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podpisały porozumienie o współpracy, w ramach którego specjalny zespół do połowy 2021 r. opracuje koncepcję instrumentów giełdowych wspierających rozwój rynku kontraktów CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) oraz opracuje sposób ich wdrożenia. Współpraca zakłada także przygotowanie rekomendacji w zakresie rozwoju innych usług wspierających rozwój sektora OZE.

Podstawą do opracowania i wdrożenia konkretnych produktów giełdowych PPA będzie raport, przygotowany przez zewnętrznych ekspertów. Wyniki prac zostaną przedstawione w drugiej połowie 2021 r. i staną się one podstawą do konsultacji z branżą OZE oraz odbiorcami energii.

W uproszczeniu – kontrakty typu PPA przewidują, że odbiorca energii porozumiewa się bezpośrednio z producentem, ustalając korzystną dla obu stron cenę energii, warunki dostaw, bilansowania itp. Kontrakt taki co do zasady nie wymaga angażowania w wsparcie OZE środków publicznych. Umowy takie są bardzo popularne m.in. w USA.

Jak mówi wiceprezes TGE Piotr Listwoń, OZE są przyszłością polskiej energetyki, a każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na zieloną energię oraz jej produkcja.

– Mając na uwadze tę tendencję Towarowa Giełda Energii chce oferować produkty na miarę trendów oraz zmian w technologiach wytwarzania energii. Zależy nam na stworzeniu rozwiązania, które będzie najbardziej efektywne w ramach wzmacniania mechanizmów rynkowych. Energetyka odnawialna także powinna być konkurencyjna, np. na rynkach hurtowych przez nas prowadzonych – podkreślił Listwoń. Wyraził nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawią się na poziomie regulacyjnym dodatkowe systemy wsparcia, w których dużą rolę będzie mogła odegrać TGE.

Jak mówi prezes PSEW Janusz Gajowiecki, stowarzyszeniu zależy na promowaniu i wspieraniu budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej, zarówno w ramach funkcjonującego aukcyjnego systemu wsparcia, jak również nowej formuły – kontraktów dwustronnych między sprzedawcą i odbiorcą energii z OZE.

– Jako Stowarzyszenie skupiające największych przedstawicieli branży wiatrowej mamy ambicję wyznaczania standardów dla sektora. Jesteśmy przekonani, że instrumenty giełdowe, nad którymi pracę podejmujemy razem z TGE zachęcą producentów OZE i odbiorców energii do zawierania transakcji typu cPPA. Dostępność tych produktów na giełdzie zwiększy transparentność procesu obrotu energią z OZE, czego rynek bardzo potrzebuje, aby dalej się rozwijać – podkreślił Gajowiecki.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023