Stary telewizor przywieziony z Rosji, magnetofon szpulowy, który był prezentem na 18 urodziny czy maszyna do szycia otrzymana od babci – takie, nierzadko sentymentalne przedmioty, oddawali mieszkańcy Legnicy podczas zorganizowanej przez KGHM Ecoren zbiórki elektroodpadów. W sumie do specjalnego kontenera trafiło w sobotę 16 czerwca około 3,5 tony zużytego sprzętu RTV i AGD.

Sporo osób wykorzystało piękną pogodę i akcję Ecorenu na to, by posprzątać dom z niepotrzebnych urządzeń. Jako jedna z pierwszych na parkingu przed Auchan Legnica pojawiła się Agnieszka Maroszek, która rowerem przywiozła stary sprzęt DVD. Dorota Mandziara przyjechała z rodziną z Miłkowic, a w swoim dostawczym aucie miała zbędne telewizory i komputery.

– Takie przedmioty przeważały wśród zebranych przez nas rzeczy, ale trafiła się również lodówka i pralka – podsumowuje Joanna Szczepaniak, kierownik działu promocji i komunikacji KGHM Ecoren, nadzorująca sobotnią zbiórkę. – Nasz bus wyjeżdżał też kilkakrotnie do mieszkańców Legnicy, aby odebrać elektroodpady bezpośrednio z ich domów.

Dla niektórych było to pożegnanie z przedmiotami, które miały wartość sentymentalną i przywoływały wiele wspomnień. Krystian Jesień przyjechał ze swoją babcią oddać stary telewizor, który przywieźli z Rosji w czasach, gdy w Polsce taki sprzęt był trudno dostępny. Zenon Kamiński pozostawił w specjalnym kontenerze – oprócz maszynki do mięsa, okapu kuchennego i pilotów do TV – także swoje pierwsze wideo, 30-letni telewizor (czarno-biały) oraz magnetofon szpulowy, który dostał na 18 urodziny. Przywiózł także maszynę do szycia żony, którą dostała ona w prezencie od swojej babci. Przyznał, że ciężko mu się rozstać z tymi sprzętami, ponieważ jakiś sposób opisują życie jego rodziny. Wszyscy uczestnicy zbiórki dostawali kolorowe sadzonki pelargonii oraz ekologiczne torby.

Chętnych nie brakowało też podczas konkursów. W głównym konkursie udział wzięło pięciu panów i jedna pani. Wygrał Włodzimierz Janicki z Legnicy, który bezbłędnie odpowiedział na wszystkie pytania konkursowe. Zwycięzca rano odwiedził stoisko Ecorenu, po czym wrócił i oddał osiem sztuk różnych sprzętów. W konkursie zdobył nowe żelazko ufundowane przez Centrum Handlowe Auchan. Pozostali uczestnicy otrzymali  nagrody pocieszenia.

Kolejna elektrozbiórka zaplanowana jest jesienią w Głogowie.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj