Trzy osoby, wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się oszustwami skarbowymi przy obrocie katodami miedziowymi, odpowie za to przestępstwo przed sądem. Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Zorganizowana grupa przestępcza, która został objęta śledztwem nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, działa na terenie Polski, Czech, Węgier oraz innych krajów Unii Europejskiej – podała w środę rzeczniczka tej prokuratury prok. Katarzyna Bylicka.

Szemrane obroty surowcem

Grupa zajmowała się obrotem katodami miedziowymi, ale również cynkiem, niklem i ołowiem, za pośrednictwem firm zarejestrowanych w Polsce, Czechach, Słowacji, Belgii, Rumunii, Holandii i Luksemburgu.

Aktem oskarżenia objęto trzech obywateli Węgier. Śledczy zarzucili im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała oszustw na szkodę Skarbu Państwa w podatku VAT. “Środki pieniężne pochodzące z korzyści związanych z fikcyjnym obrotem towarem w postaci katody miedzianej oskarżeni przyjmowali na rachunki bankowe, założone i prowadzone dla reprezentowanych przez nich spółek, a następnie dokonywali ich natychmiastowej wypłaty lub przelewów na rzecz innych zagranicznych i krajowych podmiotów gospodarczych, legalizując tym samym pochodzenie środków finansowych z korzyści związanych z fikcyjnym obrotem towarem” – wyjaśniła prokurator Bylicka.

Straty dla państwa

Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił ponad 15 mln zł.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Skomentuj