(20.08.2007) Mająca siedzibę w Arizonie w Stanach Zjednoczonych firma MagLev Wind Turbine Technologies opracowała projekt turbiny wiatrowej wykorzystującej zjawisko lewitacji magnetycznej, do tej pory wykorzystywane głównie w szybkiej kolei.

Według konstruktorów technologia lewitacji magnetycznej pozwala na bardziej sprawne pozyskiwanie energii kinetycznej wiatru, co przekłada się na mniejsze koszty powstałej w ten sposób energii elektrycznej. Z informacji podanych przez firmę wynika, że nowa turbina może wytwarzać energię w cenie poniżej 1 centa za kilowatogodzinę. Mniejsze miałyby być również koszty budowy takiej turbiny, średnio o 50-75% w porównaniu z tradycyjnymi turbinami wiatrowymi.

W nowej turbinie łopaty zawieszone byłyby na swoistej poduszce, ściślej mówiąc w konstrukcji wirnika zastosowano by łożyska wykorzystujące zjawisko lewitacji zamiast tradycyjnych łożysk mechanicznych. Zmniejszyłoby to do minimum występowanie strat wywołanych tarciem. Konstruktorzy z Chin, którzy już wcześniej zaprezentowali podobne rozwiązanie są zdania, że łożyska magnetyczne zwiększają sprawność turbin o 20%. Dzięki lewitacji magnetycznej mniejsze byłyby również koszty utrzymania urządzenia i zwiększyłaby się trwałość generatora.

Nowa turbina mogłaby pracować przy prędkościach wiatru przekraczających 40 m/s. Turbina wykorzystująca lewitację magnetyczną zdaniem konstruktorów umożliwią osiągnięcie bardzo konkurencyjnej proporcji mocy w stosunku do powierzchni zajmowanej przez urządzenie. Autorzy nowego rozwiązania twierdzą, że ich turbina jest w stanie wytworzyć w ciągu roku 8.75 TWh energii elektrycznej.źródło: energetyka.xtech.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj