Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa trafiła do konsultacji

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa trafiła do konsultacji
jwo
27.02.2017, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt „przejściowej” uchwały antysmogowej dla Krakowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Przepisy nazywane są “przejściowymi”, ponieważ będą obowiązywać do momentu wejścia w życie właściwej uchwały antysmogowej dla Krakowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach, kotłach i kominkach od 1 września 2019 r.

– Tak jak prezydent Krakowa, my też obawiamy się, że projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie. Wiązaliśmy z tym dokumentem duże nadzieje, wierzyliśmy, że będzie wsparciem w naszej walce ze smogiem. Niestety projekt nadal dopuszcza stosowanie miałów węglowych i niskiej jakości węgla. Dlatego zdecydowaliśmy, że sami musimy podjąć zdecydowane kroki mówi małopolski marszałek Jacek Krupa.

Teraz nowe przepisy trafią do konsultacji społecznych – na ich ostateczny kształt będą mogli mieć wpływ zarówno mieszkańcy, organizacje pozarządowej, jak i władze miasta. Konsultacje potrwają do 20 marca, a potem, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sejmik województwa będzie mógł głosować uchwałę pod koniec kwietnia.

W projekcie tymczasowej uchwały wprowadza się zakaz stosowania w piecach paliw niskiej jakości, które uwalniają do atmosfery najwięcej toksycznych związków i pyłów. Oznacza to, że od przyszłej zimy do ogrzewania domu nie będzie można używać:

  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5%,
  • paliw zawierających węgiel kamienny lub węgiel brunatny spełniających w stanie roboczym co najmniej jeden z następujących parametrów:
    wartość opałowa poniżej 26 MJ/kg,
    zawartość popiołu powyżej 10%,
    zawartość siarki powyżej 0,8%;
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Władze Małopolski zaapelowały ponadto do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, o odpowiednie regulacje prawne na poziomie krajowym. Chodzi m.in. o możliwość karania mandatami przez strażników gminnych i miejskich tych mieszkańców, którzy będą ogrzewać domy i mieszkania niskiej jakości paliwami.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024