Grupa Kapitałowa PGE zabezpieczyła tysiąc hektarów gruntów, na których wybuduje farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 500 MW. Największe projekty zostaną realizowane w woj. lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim i zachodniopomorskimi.

GK PGE podpisała umowy dzierżawy z blisko 100 podmiotami – prywatnymi właścicielami i jednostkami samorządu terytorialnego. Nawiązano także współpracę z wieloma instytucjami i przedsiębiorstwami, w tym z dużymi państwowymi firmami, jak Grupa Azoty, PKP czy KGHM Polska Miedź. Pod inwestycje fotowoltaiczne trafiły ponadto tereny należące do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, np. ok 100 ha nieużytków położonych przy Elektrowni Bełchatów.

– W PGE rozwijamy zielony kierunek i do 2030 r. zamierzamy zbudować instalacje fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW co umocni naszą pozycję lidera na rynku OZE w Polsce – mówi Paweł Mazurkiewicz z PGE Energia Odnawialna.

Firma szuka płaskich, niezacienionych działek o jak największej powierzchni, minimum dwuhektarowych. Optymalne są grunty czwartej, piątej i szóstej klasy, z bezpośrednim dostępem do drogi i stacją lub linią elektroenergetyczną znajdującą się w jej najbliższym otoczeniu.

Wśród planowanych inwestycji są z jednej strony małe, jednomegawatowe projekty takie jak: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które wygrały grudniową aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE. Z drugiej strony GK PGE jest zainteresowana instalacjami o mocy nawet ponad 100 MW. Takie możliwości daje m.in. rozwijana etapowo inwestycja na terenach Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Czytaj więcej

Skomentuj