Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął 173. miejsce (na 619) w rankingu World University Ranking “Green Metric”, oceniającym jak przyjazna środowisku naturalnemu jest dana uczelnia. Oprócz UAM w tegorocznym rankingu znalazło się 5 polskich uczelni.

Poznański uniwersytet zajął w tegorocznym rankingu 173. lokatę na 617 ocenionych uczelni, najwyższą wśród polskich uczelni uczestniczących w rankingu. UAM brał udział w World University Ranking “Green Metric” po raz pierwszy.

W tegorocznym zestawieniu zwyciężyła holenderska uczelnia Wageningen University & Research Centre. W pierwszej trójce znalazły się także brytyjski University of Nottingham oraz amerykański University of California Davis.

UAM jest jedyną polską uczelnią w drugiej setce zestawienia. Na dalszych pozycjach znalazło się jeszcze pięć polskich szkół wyższych: Uniwersytet Łódzki (287. miejsce), Politechnika Krakowska (480.), Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (503.), Uniwersytet w Białymstoku (563.) oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych (573. miejsce).

W World University Ranking “Green Metric” pod kątem pro-ekologicznym oceniane są: infrastruktura uczelni, rozporządzanie energią, wodą, rozwiązania transportowe na kampusach, podejście do kwestii przetwarzania odpadów oraz edukacja ekologiczna.

– UAM znalazł się w tym rankingu, ponieważ prowadzi prace nad zbudowaniem programu Zielonego Uniwersytetu, którego celem ma być nie tylko zwiększenie świadomości wśród społeczności akademickiej na temat zasad zrównoważonego rozwoju, oszczędzenia zasobów naturalnych, ale także wzmocnienie bądź zainicjowanie projektów badawczych i edukacyjnych, które dotyczą środowiska naturalnego – informuje w oficjalnym komunikacie uczelnia.

Ranking “Green Metric” po raz pierwszy opracowano w 2010 r., z inicjatywy Uniwersytetu Indonezyjskiego. Wzięło w nim wówczas udział 95 uczelni.

Pełny ranking można znaleźć pod tym adresem.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj więcej

Skomentuj