Ponad milion gospodarstw domowych w Polsce będzie mogło skorzystać z pieniędzy na docieplenie domów jednorodzinnych. Tak zakłada projekt ustawy przygotowywanej przez rząd. Na termomodernizację dla najuboższych ma zostać przeznaczone 180 mln zł. Przepisy mają też wprowadzić definicję “ubóstwa energetycznego”.

O planowanej ustawie informuje m.in. Gazeta Wyborcza. Projekt ma być gotowy w marcu. Jego główne założenie to pomoc w ubóstwie energetycznym – sytuacji gdy w gospodarstwie domowym brakuje pieniędzy na docieplenie czy ogrzanie mieszkania. Szacuje się, że problem ten dotyka 12 proc. Polaków, czyli ok. 1,3 mln domów.

Na docieplenie polskich domów rząd ma przeznaczyć 180 mln zł. Pieniądze trafią na ocieplenie ścian, dachów, uszczelnianie okien i drzwi. Pozwoli to znacznie zmniejszyć rachunki za energię.

Dofinansowanie ma być przeznaczone dla ubogich energetycznie mieszkańców 33 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Właściciel domu nie będzie musiał ponieść żadnych kosztów – 70 proc. pokryje rząd, 20 proc. – Unia Europejska, a pozostałe 10 proc. – samorząd.

Planowany program termomodernizacji to nie tylko sposób na walkę z ubóstwem energetycznym. Skutkiem inwestycji ma być także ograniczenie smogu w Polsce. Zanieczyszczenia powietrza powstają bowiem najczęściej tam, gdzie wykorzystuje się do ogrzewania domów najtańsze, nieekologiczne paliwo.

Ubóstwo energetyczne w Polsce to głównie problem wsi i domów jednorodzinnych

Źródło: money.pl

Czytaj więcej

Skomentuj