Za przyjęciem dokumentu głosowało wszystkich 33 radnych sejmiku należących do różnych partii politycznych. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwała jest ewenementem na skalę kraju – to bowiem pierwszy dokument antysmogowy w Polsce obejmujący swoją mocą całe województwo.
– Przyjęta dzisiaj uchwała antysmogowa dla Małopolski to ogromny sukces i zwieńczenie wielu miesięcy ciężkiej pracy – opracowywania odpowiednich zapisów, rozbudowanych konsultacji społecznych – powiedział po głosowaniu marszałek województwa Jacek Krupa.
– Cieszy nas ogromnie, że tak mocno zaangażowali się w tę sprawę mieszkańcy – w toku konsultacji zgłoszono nam ponad 11,8 tysięcy wniosków. Wśród nich przeważająca liczba głosów była wyrazem poparcia dla nowych zapisów – dodał marszałek Krupa. Konsultacje społeczne trwały przez cały grudzień 2016 r.
Przegłosowana uchwała antysmogowa pierwsze ograniczenia wprowadzi już w połowie tego roku – od lipca na terenie Małopolski będzie obowiązywał zakaz palenia w piecach mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem o wilgotności powyżej 20 proc.
Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania uchwały, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Nowe przepisy ograniczają również emisję toksycznych tlenków azotu.
Uchwała antysmogowa dla Małopolski zakłada również, że osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesny kocioł.
Komentarze (0)