Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Udany pilotaż systemu chroniącego ptaki przed turbinami wiatrowymi

Udany pilotaż systemu chroniącego ptaki przed turbinami wiatrowymi
PAP/dom
11.03.2021, o godz. 15:29
czas czytania: około 2 minut
0

Półroczny pilotaż systemu chroniącego ptaki przed kolizją z turbinami wiatrowymi prowadzony przez PGE Energia Odnawialna na farmie wiatrowej w Kopaniewie (Pomorskie) zakończył się sukcesem - poinformowała spółka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Testy systemu chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych były prowadzone na Farmie Wiatrowej Lotnisko należącej do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE.

– Zbudowany przez polską firmę Bioseco system monitoringu składa się ze specjalnego, autorskiego oprogramowania współpracującego z 24 kamerami HD zamontowanymi w ośmiu modułach na wieży wiatraka. Jest on w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie samoczynnie wybrać adekwatne działanie minimalizujące ryzyko kolizji. Może to być ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub automatyczne zatrzymanie turbiny – wyjaśnia rzecznik prasowy spółki Maciej Gelberg.

Testy na farmie wiatrowej w miejscowości Kopaniewo trwały sześć miesięcy. Ich celem było sprawdzenie skuteczności systemu pod kątem wykrywalności ptaków lecących w różnej odległości od wiatraka oraz określenie skali przypadków, gdy zatrzymanie turbiny nastąpiłoby z powodu wykrycia obiektu innego niż ptak.

– Pilotaż, w którym uczestniczyli również ornitolodzy, zakończył się sukcesem. Okazało się, że skuteczność systemu jest bardzo wysoka. Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 m od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc., podobnie jak żurawi w obrębie 500 m od wiatraka – podał Gelberg.

Bardzo dobre rezultaty osiągnięto też w przypadku fałszywych wykryć (tzw. false positive rate). Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc.

– Zachęcające były też wyniki związane z okresowym wyłączeniem turbin. Dzięki zastosowaniu systemu może być ich nawet o 80 proc. mniej – zaznaczył Gelberg.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024