Rząd chce postawić na rozwój żeglugi śródlądowej. Po latach zaniedbań i niedofinansowania sektor ten stał się elementem długofalowej polityki państwa. Dziś wyrównujemy pozycję Polski w stosunku do innych krajów europejskich, jeśli chodzi o pełne wykorzystanie wszystkich gałęzi transportu.

Udrożnienie Odry na całej Opolszczyźnie to inwestycja rzędu 750 mln złotych. Premier odwiedził modernizowaną śluzę i sterownię na odrzańskim stopniu wodnym Januszkowice. Na tę inwestycję, która ma służyć zapewnieniu stabilnych i bezpiecznych warunków żeglugi Odrzańską Drogą Wodną, rząd przekazuje 200 mln złotych.

– Inwestycja w Januszkowicach to wsparcie dla gospodarki, bezpieczeństwo oraz ekologia. To także pomoc dla gospodarki, ponieważ transport wodny jest najtańszy i najbardziej ekologiczny. Pomagamy także w ochronie środowiska poprzez zmniejszenie transportu po polskich drogach – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Alternatywa transportowa

Żegluga śródlądowa powinna być alternatywną gałęzią transportu, w szczególności w korytarzach transportowych mających bezpośredni dostęp do portów morskich. Stało się to tym bardziej istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Realizowane są kluczowe inwestycje na śródlądowych drogach wodnych. Sukcesywnie oddawane są do eksploatacji zmodernizowane obiekty, a także udrożnione odcinki rzek. Inwestycja w Januszkowicach służy zapewnieniu stabilnych i bezpiecznych warunków dla żeglugi Odrzańską Drogą Wodną. Wartość projektu wynosi ok. 200 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec 2023 r.

Nie tylko transport

Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Januszkowice pozwoli zapewnić bezpieczeństwo jednostek pokonujących Odrę oraz zabezpieczy mieszkańców Opolszczyzny na wypadek powodzi. Sprawna i niezawodna infrastruktura pozwali na szybką reakcję w razie ewentualnego wezbrania wody.

Czytaj więcej

Skomentuj