Reklama

envicon 2023 ad1a

Udrożnienie Odry. Rząd daje 200 mln zł

Udrożnienie Odry. Rząd daje 200 mln zł
PU
18.07.2022, o godz. 13:10
czas czytania: około 2 minut
0

Rząd chce postawić na rozwój żeglugi śródlądowej. Po latach zaniedbań i niedofinansowania sektor ten stał się elementem długofalowej polityki państwa. Dziś wyrównujemy pozycję Polski w stosunku do innych krajów europejskich, jeśli chodzi o pełne wykorzystanie wszystkich gałęzi transportu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Udrożnienie Odry na całej Opolszczyźnie to inwestycja rzędu 750 mln złotych. Premier odwiedził modernizowaną śluzę i sterownię na odrzańskim stopniu wodnym Januszkowice. Na tę inwestycję, która ma służyć zapewnieniu stabilnych i bezpiecznych warunków żeglugi Odrzańską Drogą Wodną, rząd przekazuje 200 mln złotych.

– Inwestycja w Januszkowicach to wsparcie dla gospodarki, bezpieczeństwo oraz ekologia. To także pomoc dla gospodarki, ponieważ transport wodny jest najtańszy i najbardziej ekologiczny. Pomagamy także w ochronie środowiska poprzez zmniejszenie transportu po polskich drogach – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Alternatywa transportowa

Żegluga śródlądowa powinna być alternatywną gałęzią transportu, w szczególności w korytarzach transportowych mających bezpośredni dostęp do portów morskich. Stało się to tym bardziej istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Realizowane są kluczowe inwestycje na śródlądowych drogach wodnych. Sukcesywnie oddawane są do eksploatacji zmodernizowane obiekty, a także udrożnione odcinki rzek. Inwestycja w Januszkowicach służy zapewnieniu stabilnych i bezpiecznych warunków dla żeglugi Odrzańską Drogą Wodną. Wartość projektu wynosi ok. 200 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec 2023 r.

Nie tylko transport

Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Januszkowice pozwoli zapewnić bezpieczeństwo jednostek pokonujących Odrę oraz zabezpieczy mieszkańców Opolszczyzny na wypadek powodzi. Sprawna i niezawodna infrastruktura pozwali na szybką reakcję w razie ewentualnego wezbrania wody.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

wewo ad2

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023